fbpx
Korzyści z hobby
hobby,  spełniona

Korzyści z hobby, czyli 13 powodów by mieć swoją pasję

Jakie można mieć korzyści z hobby prócz samego procesu tworzenia? Pasje rozwijają, otwierają umysł i pomagają w poznawaniu bratnich dusz.

Tyle masz obowiązków, że wieczorem padasz na twarz, myśląc ilu to jeszcze rzeczy nie zrobiłaś. A ja Ci tu jeszcze będę prawić o korzyściach z hobby, zamiast porad jak mieć cztery ręce lub jak posprzątać dwa razy szybciej.

Może teraz jeszcze nie uwierzysz, ale jedną z korzyści z hobby jest więcej sił i energii. Przekonasz się o tym, jak doczytasz wpis do końca.

Pomyśl jednak, dlaczego tak jest, że jeśli coś Ci nie wychodzi, to lepiej wziąć głęboki oddech, przerwę i zacząć od nowa. Czy to nie strata czasu, skoro denerwujesz się, że już tyle czasu poświęciłaś i nic?

Dlaczego lepiej uczyć się z przerwami, wietrzyć głowę, niż siedzieć i kuć non stop? Gdyby zliczyć te wszystkie przerwy podczas nauki, to byś dużo szybciej skończyła.

Te przerwy, chociaż pozornie opóźniają wykonanie zadania, to w rzeczywistości pomagają nam nabrać dystansu, odprężyć się. To samo zadanie mają hobby. Pasja pomaga Ci w codzienności, dodaje energii do codziennych zadań, uczy kreatywnego myślenia w rozwiązywaniu problemów.

Przejdźmy do konkretów.

nad-zwyczajna Ela

13 korzyści z hobby:

1. Odreagowanie stresu

Złościsz się na cały świat, albo tylko stresujesz jakimś zadaniem w pracy czy rozmową, w której poczułaś się niezrozumiana. Siadasz do hobby. Na początku ciężko jeszcze oddychasz, ręce się dygoczą.

Nawet nie zauważysz, jak zmieniłaś kierunek myślenia. Teraz Twoim problemem jest dajmy na to dopasowanie brakującego kawałka puzzli, czy jak najdokładniejsze odwzorowanie konwalii na kartce. Gdy Twoim hobby jest bieganie, rower czy inna aktywność fizyczna, to szybciej rozluźnisz ciało napięte stresem.

2. Odskocznia od codzienności

Twoje hobby Cię wciąga, wpadasz w tzw. flow, czyli proces twórczy, w którym myślisz tylko o procesie tworzenia. Takim tworzeniem jest nie tylko malowanie, szydełkowanie, ale i pieczenie, pisanie czytanie, dosłownie każda rzecz, która Cię pochłania.

Po co uciekać od codzienności? Żeby wydawała się ciekawsza, nie była tylko rutyną, a codziennym wspaniałym wyzwaniem. Po to, aby nabrać dystansu do problemów, zmartwień.

3. Zdrowie fizyczne

Większość pasji wiąże się z ruchem. Myślę tu o każdym ruchu, bo wszystko jest lepsze od biernego tkwienia przed telewizorem / komputerem.

Pasje sportowe i ruchowe w oczywisty sposób polepszają Twoje zdrowie fizyczne. A co z szyciem? Hobby zmniejsza napięcie spowodowane stresem. Przykurczone ramiona, nerwowe kłucie w boku, tykająca ręka, oko czy noga. To wszystko przez stres. Hobby zdejmuje go z Ciebie, rozluźniasz się.

4. Lepszy sen

Oczyszczona głowa, mniej biegających myśli. Dlatego tez zaleca się wyłączenie telewizora, komputera i komórki na kilka godzin przed snem. Lepiej się wyśpisz, gdy położysz się z czystą głową.

Czy wolisz kłaść się spać i myśleć o problemach, czy kładąc głowę do poduszki myśleć o czymś przyjemnym? Pewnie, że to drugie. Masz pasję, myślisz o niej, planujesz, marzysz.

5. Więcej znajomych

Robienie tych samych rzeczy łączy ludzi. Wszystko jedno, czy to będą ludzie w realu, czy w internetach. Masz kogoś z kim możesz pogadać nie tylko o obiadach, dietach, alergiach i proszkach do prania.

Jak poznasz takich ludzi? Masz swoje hobby, szukasz informacji, wydarzeń z nim związanych, a ludzi poznajesz przy okazji.

6. Poczucie wartości

Realizujesz swoja pasję. Rozwijasz ją i przy okazji siebie. Czujesz, że coraz lepiej szydełkujesz, malujesz, piszesz, coraz większy masz poogląda na literaturę, muzykę. Po czym to poznajesz? Sięgasz po trudniejsze wersje, zagłębiasz się w szczegóły. Dochodzi do wniosku, że informacje dostępne powszechnie są zbyt ogólne.

W pasji przechodzisz etapy. Od początkującego poznającego, aż po eksperta. Nie mierzysz tego, to dzieje się samo. Czujesz, że się rozwijasz, działasz.

7. Szczęście i radość

Siedzę w pracy i już czuję, że nie mam siły. Wtedy myślę, że mam super hobby – tego bloga i wieczorem uda mi się usiąść i coś napisać. Z automatu czuję się szczęśliwa, bo myśli o pracy przeniosłam na ukochany blog.  Szczęśliwa też jestem, gdy piszę. Czuję że tworzę coś nowego. Czy tworzenie nie daje szczęścia?

Tworzysz piękny widok z puzzli, tworzysz obiad z nową przyprawą, tworzysz nowy rekord w bieganiu, tworzysz dalszą historię dla bohaterów książki, którą czytasz.

Twórz, tworzenie daje szczęście. Nie tylko etap końcowy, gdy dzieło jest całe, ale proces twórczy przynosi radość.

8. Spełnienie

Kiedy czujesz się spełniona? Gdy wszystko dobrze się układa, gdy zakończysz jakiś etap, gdy wrócisz z wycieczki. Spełnienie to uczucie radości, dumy, ulgi. Jeśli wszystko idzie swoim trybem, czujesz się spełniona, albo znudzona. Tak też może być.

Rutyna nuży, zabija energię. Poranne rytuały, praca, posiłki, wieczorne zadania i jutro znów to samo. Hobby dodaje tej iskierki. Żyjesz nim, nawet, gdy fizycznie nie działasz, ono jest w Twojej głowie, proces kreatywny trwa. To daje spełnienie.

9. Kreatywność

Zdarz Ci się myśleć, mówić „nie wiem jak”, „nie potrafię”. A czy nie zrobisz wszystkiego dla swojej pasji? Będziesz kombinować, pytać, szukać, łączyć nieoczywiste elementy, byle zrealizować swoją wizję.

Pasja otwiera głowę. Wpierw wyjdziesz poza schematy w swoim hobby, potem przeniesiesz to niestandardowe myślenie na pozostałe czynności w życiu. Kreatywnym żyje się łatwiej, bo mają mniej ograniczeń, łączą, dzielą, aż dojdą do rozwiązania.

10. Skupienie

Siedzisz przed telewizorem, co rusz klikasz w komórkę, rozmawiasz z kimś scrollujesz social media, czekasz na coś, jedziesz gdzieś, cały czas się rozpraszasz. A jeszcze gorzej, gdy rzeczy zaczynają wymykać Ci się z rąk, coś upada, tłuczesz.

W końcu siadasz do szydełkowania, czytania, malowania i nie odrywasz się. Jesteś w pełni skupiona. I niech teraz ktoś Ci powie, że nie potrafisz się skupić. Po takiej chwili z hobby jesteś bardziej skoncentrowana, dokładniej, ze starannością wszystko robisz, trudniej Cię rozproszyć.

11. Pamięć

Jak z samej siebie nauczyć się kilkudziesięciu nazw łacińskich? Nic prostszego, jeśli rośliny doniczkowe są Twoją pasją. Gdy masz coś, co kochasz, nie straszne Ci żadne nazwy daty.

Dlaczego najszybciej uczymy się języka obcego jeśli wiemy, ze chcemy tam wyjechać lub się zakochamy w obcokrajowców? Bo nawet nie czujesz, że się uczysz. Po prostu zdobywasz nową wiedzę, o swojej pasji. Imiona bohaterów sagi książkowej, malarze secesyjni wraz z miejscami zamieszkania i datą urodzenia. Tymczasem pamięć ćwiczona, się rozwija, ma coraz większą pojemność, mózg się tak nie starzeje.

12. Dążenie do celu, cierpliwość

Chcesz ułożyć te 5.000 puzzli. Co z tego, że próbujesz już 2 tygodnie, że niebo całe w rozsypce. W ogóle się tym nie stresujesz. Klocek po klocku, przykładasz, odkładasz, dopasowujesz. Hobby uczy cierpliwości.

Nie spoczniesz, póki nie skończysz. Czasem nawet z powodu pasji zarwiesz noc, bo już jesteś tak blisko. Wiesz, ze po trochu i Ci się uda. Korzyści z hobby to nie tylko cierpliwość, ale i nadzieja, że się uda, że dasz radę. Ta wiara przejdzie na inne czynności. Pasja nauczy Cię wytrwałości.

13. Wyzwania, a nie problemy

Jak masz w głowie swój wielki cel zrobić szal na drutach. To czy coś stanie Ci na przeszkodzie? Brak czasu? Jaki brak, tu 5 minut, tam 5 minut i kilka rządków do przodu. Za luźny ścieg? Prujesz i jedziesz dalej, nawet bez mrugnięcia okiem. Chcesz coś więcej niż podstawowy wzór, szukasz w internecie i urozmaicasz, to tylko nowe wyzwanie, poprzeczka poszła w górę.

Hobby udowodni Ci, że nie ma problemów, zwłaszcza tych nie do rozwiązania. Są tylko wyzwania, do których starczy otwarta głowa i dobre chęci.

Korzyści z hobby

Korzyści z hobby mam nadzieję, że rozbudziły twoją chęć do realizowania swojego hobby. Długa lista 90 hobby czeka na Ciebie, wybieraj. Poczytaj też wskazówki, jak wybrać dla siebie hobby. Jeśli marzysz o niszowym hobby i boisz się je realizować, to poczytaj jak pogłębiać swoją nietypową pasję.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS