fbpx
warto żyć chwilą
spełniona,  tylko dziś

Czy warto żyć chwilą obecną – 7 przykładów

Czy warto żyć chwilą obecną, czy ona Cię zatrzymuje? Bycie w danej czynności daje Ci radość, zapamiętanie chwili. Zobacz swój świat innymi oczami. 7 refleksji o mojej i Twojej szarej codzienności.

Czy warto żyć chwilą obecną? Popatrz na te proste czynności:

Przygotowuj jedzenie jak dla królowej.

Gdy jesz, myśl o tym jak pyszny jest posiłek.

Pracujesz – przypomnij sobie ekscytację pierwszego dnia.

Myj się, zamknij oczy, a przeniesiesz się na Karaiby.

Poznaj okolicę – najpiękniejsze spacery na wyciągnięcie ręki.

Przenieś się w magiczny świat czytając książkę w zaciszu.

Sprzątaj i ciesz się, że masz aż tyle rzeczy i bezpieczny kąt.

Małe kroki, bycie tu i teraz pozwoli Ci zobaczyć, jak bardzo jesteś obdarowana, jak szczęśliwa. Masz wszystko, co potrzebujesz na tą chwilę. Bądź w tym co robisz, a znajdziesz siłę i zapał na więcej.

Zapraszam Cię w krótką podróż po Twoim zwyczajnym świecie. Zobacz swój świat innymi oczami. 7 refleksji o mojej i Twojej szarej codzienności.

.

1. Przygotowując posiłki, ciesz się ich tworzeniem

Marchewka – pac, kalafior –chlup, pietruszka – bach …. Woda rozbryzguje się po kuchence. Czy rzucanie ze złością warzyw do garnka na zupę coś Ci pomoże?

Ten okrąglutki, blady ziemniak naprawdę nie jest niczemu winien. Obieraj warzywa, soczystą marchewkę, ostrego pora, aromatyczny seler. Wyobraź sobie, że gotowanie to sztuka, tworzenie dzieła. Z resztą dla niektórych gotowanie to faktycznie sztuka, są artystami. Oglądasz przecież czasem takie jadalne cuda.

Spróbuj od ładnie podanego śniadania, a nie szybka kanapka na desce do krojenia. Postaraj się choć trochę, tak, żeby przyjemnie też było jeść oczami. Jak się bardziej zafascynujesz kuchnią, to może gotowanie stanie się Twoim hobby?

Jak ja to robię?

Kombinuję. Na śniadanie czy kolację dobieram warzywa tak, aby było kolorowo – czerwona rzodkiewka na zielonych kiełkach i jest apetyczne dzieło.

2. Jedz i delektuj się smakiem potrawy

Czy warto żyć chwilą dla jedzenia?

Gdy jadaliśmy sezonowo, każdemu z Bożym Narodzeniem kojarzyły się m.in. pomarańcze. Ich zapach, ach. Teraz mamy je cały rok. Ale czy pachną tak samo? Kiedy ostatnio wąchałaś owoce? Takie marketowe mniej pachną, ale jak pójdziesz do warzywniaka, to ja mam ochotę na wszystko, tak soczyście pachną owoce i warzywa.

Smakuj, a nie pochłaniaj. Obejrzyj, a nie od razu połykaj. Zanim weźmiesz pierwszy kęs, zobacz, co masz na talerzu. Delikatne, gładkie kluski, ziarenka kaszy jęczmiennej, purée ziemniaczane jak masło.

Jak ja to robię?

Lubię przyprawy. Suszone pomidory z bazylią, rozmaryn, ach, jak ja lubię ten zapach. Tak po prostu posypuję pomidora i już kanapka przechodzi w inny wymiar. Owoce, bardzo lubię ich zapach. Tak słodko pachną truskawki, soczyście arbuz, kwaśno cytryna.

3. Pracuj, jak wykwalifikowany pracownik

Rutynowe zadania, monotonia dnia sprawiają, że praca wydaje Ci się nudna. Nie wiem, która praca, z biegiem lat może dla kogoś być ciągle ekscytująca. Nawet stewardessy mają swoje rutyny. Gdy codziennie wykonuję te same czynności, przychodzi znużenie. Czy warto żyć chwilą i myśleć o pracy w pracy? Lubię swoją pracę i rutynowe czynności pomagają mi panować nad zadaniami. Z czasem włącza się automat.

Spróbuj z ciekawości zrobić coś inaczej niż zazwyczaj, może akurat znajdziesz lepszy sposób, może poznasz nową funkcję. Wyobraź sobie, że robisz to pierwszy raz. Zastanów się dlaczego, jak można coś ulepszyć. Wszystko idzie do przodu, może akurat na tym zyskasz.

Jak ja to robię?

W poprzedniej pracy przez kilkanaście lat robiłam to samo, systemy niewiele się zmieniały, ludzie też ci sami. Żeby zapobiec rutynie czytałam przepisy, aktualizacje. Rozmawiałam o tym, co robię i dzięki temu wpadałyśmy na nowe rozwiązania, ulepszenia.

Gdy przychodzi znużenie przypominam sobie ekscytację pierwszego dnia i staram się pracować z takim samym zainteresowaniem. Czas leci niepostrzeżenie.

4. Myj się, troszcząc się o swoje ciało

Reklama luksusowych wakacji. Kobieta stoi zanurzona do ud w błękitnej wodzie, chlapie wodą twarz, szyję. Czujesz to? Chciałabyś jak ona? Myj się, celebrując. Miękka gąbka (ja akurat lubię szorstką, jak masaż) pachnący płyn – moim ulubionym jest miodowo-mleczny. Trwa chwilę, a odpręża.

Szczotkowanie zębów. Tak, nie stoję przed lustrem, a chodzę po mieszkaniu, by potem się dziwić skąd na oknie białe kropki. Chodzę sobie, szczotkuję. Uwielbiam potem przejechać językiem po zębach i poczuć i gładkość. Zupełnie jak w reklamie pasty. Czy warto żyć chwilą? Taką czystą chwilą z pewnością tak.

Jak ja to robię?

Kiedy myję zęby – myje zęby, gdy myję twarz, myślę o oczyszczającej wodzie, pod prysznicem – o masażu. Celebruje każdą czynność, nawet jeśli trwa 5 minut. Wtedy staje się luksusem, przyjemnością, odpoczynkiem, jak w tej reklamie o orzeźwiającym oceanie.

5. Spaceruj i poznawaj otoczenie

Oglądam foldery ze słonecznymi zdjęciami, pełne wąskich, klimatycznych uliczek, błękitnego nieba, przejrzystego oceanu. Marzę, tęsknię, wzdycham. A potem biorę się do roboty. Patrzę na mapę swojej okolicy, wybieram kilka uliczek i wędruję po nich. Okazuje się, że to taka sama przyjemność jak toskańskie miasteczka. Nie mam specjalnie pięknej okolicy, duże miasto, ale zapach fioletowych bzów działa! Czerwone tulipany i żółte forsycje się uśmiechają. Wiem, mówisz wiosna. A szuranie liśćmi, kolorowe bukiety? Zaspy śnieżne i ślizgawki?

Jak ja to robię?

W każdym miejscu, w którym mieszkam czytam o jego historii. To mi pomaga inaczej, ciekawie patrzeć na okolicę. Nie zawsze mogę jechać na wakacyjną podróż, a na spacer po okolicznych osiedlach zawsze pójdę. Taka moja mała podróż. Czy warto żyć chwilą zamiast planować w tym czasie kolejne czynności dnia? Patrzę jak rosną rośliny, doceniam zmienność pór roku, jak starzeją lub odnawiają się budynki, jak ludzie rozmawiają na skwerkach.

6. Czytaj książkę w przytulnym klimacie

Czytanie książki w autobusie, kolejce na poczcie czy na przystanku jest bardzo praktyczne. Jednak magia dzieje się wtedy, gdy siedzisz na miękkim fotelu, kanapie z poduszką, kocem na kolanach i koło ciebie pachnie herbata czy kawa. Wtedy naprawdę jesteś w świecie bohatera, zapominasz o troskach codzienności, listach do zrobienia. Umysł odpoczywa, nawet jeśli to tylko kwadrans. O wszystkich zaletach czytania przeczytasz w wpisie o zaletach czytania książek.

Czytanie w łóżku, przed zaśnięciem też jest przyjemne. W książkach są ukryte nasze marzenia. Wydaje Ci się, ze padasz na twarz i już nie ma mowy o książce? Ale padasz, a w głowie huczą jeszcze sprawy z całego dnia i z jutra i zawalone i zapomniane i sterta brudów do uprania. 10 minut z książką, powieścią lub wierszami odrywa Cię od tych wszystkich zadań. Umysł ma chwilę na poluzowanie napięcia z całego dnia. Po tym szybciej zaśniesz i będziesz przyjemnie śnić.

Jak ja to robię?

Najczęściej czytam wieczorem, gdy się obrobię, żeby zacząć czas wyciszania do pójścia spać. Wszędzie mówią, żeby przed pójściem spać nie patrzeć już w żadne ekrany, czy to telewizora, komputera czy komórki. Staram się do tego stosować. Śpię lepiej, spokojniej. Książka to dobry przyjaciel.

7. Sprzątaj, troszcząc się o swój bezpieczny kąt

Czy warto żyć chwilą i cieszyć się z mycia okien?

Kto lubi sprzątać, ręka do góry? Wiem, niektórych sprzątanie odpręża, ale dla większości to przykry obowiązek. I ja się do nich zaliczam. Zabranie się za sprzątanie, to dla mnie taki poziom, jakbym myślała, że idę orać pole.

Kiedy biorę z półki ramkę ze zdjęciem, żeby je przetrzeć z kurzu, uśmiecham się do tej osoby ze zdjęcia, gdy wycieram figurkę aniołka, myślę o mojej przyjaciółce, gdy przesuwam laurki, uśmiecham się do tych moich maluchów. Wycieram lampkę i cieszę się, ze mogę wieczorem czytać, odkurzam bukowy parkiet i jestem zadowolona z mieszkania.

Jak ja to robię?

Mam swój kąt, dach nad głową, miejsce do odpoczynku. Sprzątam, przestawiam meble, układam na półkach. To moje miejsce na tą chwilę tu na ziemi.

czy warto żyć chwilą

życzę Ci zauważenia tego, co jest blisko, wokół Ciebie

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS