fbpx
7 sposobów jak pobudzić zmysł dotyku
spełniona,  tylko dziś

7 sposobów jak pobudzić zmysł dotyku

W tym wpisie znajdziesz 7 sposobów jak zaakceptować, pokochać i z wrażliwością traktować samą siebie uwrażliwiając zmysł dotyku,  bez żadnych specjalnych zabiegów.

Szorujesz zęby, wklepujesz krem, zmieniasz piżamę na ubranie dzienne. Wszystko Ci powszednieje, staje się rutyną, wykonywaną przez Ciebie, jak przez robota.

Jestem zła, za chwilę mnie rozniesie. Podchodzę do parapetu, głaszczę roślinę o wielkich, ciemnozielonych, mięsistych liściach. Przesuwam palcami po głównym nerwie. Złość odchodzi tak niespodziewanie, jak przyszła. Czuły dotyk złagodził emocje.

To nie będzie artykuł z biologii

Ani o budowie skóry człowieka, o receptorach czucia powierzchniowego i głębokiego, o jego wadze, bo informuje nas o zagrożeniu (ucisk, gorąc, pieczenie).

Wspomnę tylko, że zmysł dotyku jest jednym z pierwszych, które odczuwamy. Najwrażliwsze są opuszki palców, palce stóp, czubek nosa, język i wargi.

Nie będzie też o dotyku w relacji

Uścisk dłoni, objęcie, przytulenie, buziak, pocałunek. Taki dotyk, wyrażony za naszą zgodą, daje nam wewnętrzny spokój, wycisza, daje pewność. Dotykasz drugą osobę, gdy się z nią witasz, gdy wyrażasz swoje emocje – radość i smutek. Dotyk jest też potrzebny do pogłębiania relacji.

Ten rodzaj dotyku jest piękny i każdy chce go odczuwać. Jeśli Ci go brakuje, spróbuj zainicjować, ale pamiętaj, by nie przekroczyć granicy drugiej osoby.

To o czym będzie ten zmysł dotyku?

Opowiem Ci o tym, jak możesz uwrażliwić swój zmysł dotyku.

Jak dzięki rozbudzeniu go, Twoja codzienność będzie mniej monotonna.

Jak sprawisz, że zaakceptujesz, pokochasz i z wrażliwością potraktujesz samą siebie.

Jeśli będziesz o siebie dbać, pielęgnować, to zagadnienia budowy skóry nie będą Ci do niczego potrzebne, a dotyk w relacjach będzie bardziej naturalny.

nad-zwyczajna Ela

7 sposobów jak pobudzić zmysł dotyku

Nie potrzebujesz robić nic specjalnego, dodatkowego, szukać czasu w swoim zabieganym dniu. Starczy, że poczujesz to, co robisz w danej chwili. 7 poniższych podpowiedzi pomoże Ci skupić się, poczuć piękno i swoją delikatność. Doświadczysz inaczej tego, czym się otaczasz.

Zmysł dotyku uwrażliwia i pomaga Ci poznać siebie. Otworzysz oczy na piękno siebie i świata.

1. Zadbaj o swoje dłonie 

Kremujesz ręce, żeby nie były takie szorstkie. Ma to jeszcze skutki uboczne, oczywiście pozytywne. Lubisz gładkość swoich dłoni, pocierasz rękę o rękę. Czujesz zapach kremu? Jaki jest Twój ulubiony zapach? Świeży, perfumowany, owocowy?

Postaw krem na widocznym miejscu, blisko łóżka, gdy kładziesz się spać. Koło zlewu, by pamiętać je pokremować. W przedpokoju, przed wyjściem lub po powrocie będziesz o tym pamiętać.

Jak ja to robię? 

Jak najprościej, ale nie pobieżnie. Staram się dobrze rozsmarować krem po całej dłoni, każdy palcem, stronę wewnętrzną i zewnętrzną. Przez chwilę jeszcze delektuję się zapachem kremu.

2. Weź dłuższy prysznic, kąpiel

Stres rozładujesz na wiele sposobów, ale co zrobić, gdy nie lubisz biegać, nie chcesz przytyć jedząc czekoladę i nie chcesz się wyładować na bliskich? Idź pod prysznic lub weź kąpiel w wannie. Takie proste, nie wymaga Twojego wysiłku, nie musisz wychodzić z domu, ani nie szkodzisz nikomu. 

Jak ja to robię? 

Na co dzień oszczędzam wodę. Gdy jednak jestem zmęczona, przeziębiona, smutna, dłuższym prysznicem zmywam z siebie cały trud i ból.

3. Poukładaj biżuterię

Dotyk uwrażliwia. Biżuteria ma różną strukturę. Korale w kamieni, kanciasty wisiorek w kształcie gałązki, okrągłe kolczyki. Pobaw się biżuterią, poukładaj, rozplącz łańcuszki. To daje nie tylko przyjemność dotyku różnych struktur, ale i sprzyja zbieraniu myśli.

Jak ja to robię? 

Wyjmuję ze szkatułki wszystko. Układam na nowo każdą bransoletkę od cioci w nagrodę za zdaną maturę, broszkę po babci, kolczyki od mamy, która na ogół biżuterii mi nie kupuje.

Bransoletki z kamieni ocieplają się w moich dłoniach. Są ciężkie.

4. Pogłaszcz liście roślin

Podlewasz swoje rośliny, czy się z nimi przyjaźnisz? Potarmoś drobne listki, pogłaszcz te większe. Cienkie, grube, mięsiste liście. Dotykanie roślin działa na nas bardzo pozytywnie. Może zacząć rośliny traktować jako hobby?

Jak nie masz w domu roślin, to wyjdź na spacer, dotykaj liście, gałązek, może jakiś bukiet z rosnących w parku kwiatów?

Jak ja to robię? 

Lubię podejść do parapetu i głaskać rośliny. Zwłaszcza często głaszczę te, które mają duże liście. Oddają mi swój spokój i pozytywne nastawienie, wystawiając liście do słońca.

5. Przejrzyj rzeczy w szafie

Mnóstwo rzeczy w szafie, a chodzisz w stałych 3 zestawach. Wyciągasz po kolei. Pierzesz, odkładasz w tą samą kolejkę.

Gdyby tak ubrać się zgodnie z Twoimi potrzebami, a nie tylko warunkami na zewnątrz? Miły sweter, na smutki, kolorowa spódnica, by dodać lub wyrazić swoją radość. Mięsisty sztruks, by czuć się wygodnie. 

Jak ja to robię? 

Przypominam sobie nie tylko, jak dużo mam, ale i że w tej spódnicy, którą tak lubię, dawno nie chodziłam. Układam swetry kolorami, zanurzając się w ich miękkości. Przy okazji rozstaję się też z niektórymi z nich.

6. Pokremuj twarz

Jedni klepią, drudzy wcierają, a trzeci masują. Polecam ten ostatni sposób.  Chociaż, gdy chcesz sobie dodać energii, to lepiej poklepać. Zobaczysz, że od razu się uśmiechniesz.

W chwilach zmęczenia, stresu marzysz o masażu twarzy? Skoro o tym marzysz, to dlaczego nie dać sobie samej małej dawki tej przyjemności?  Jest jeszcze więcej sposobów, jak dbać o swoje ciało.

Jak ja to robię? 

Kolistymi ruchami rozcieram krem. Patrzę na siebie w lustrze, uśmiecham się. Lubię ten moment. Mówię sobie, że jest dobrze, że nowy dzień na pewno da mi coś miłego, że jestem otwarta i spokojna.

7. Umaluj usta szminką

Strata czasu, a może myślisz, że musisz malować się dla innych? Tym razem pomaluj usta dla siebie samej. Umaluj usta dokładnie. Umaluj i uśmiechnij się do siebie. 

Jak ja to robię? 

Nawilżająca pomadka daje mi poczucie zaopiekowania. Lepkie usta sprawiają, że czuję się dobrze. Chroni przed wiatrem, zimnem, skwarem.

Z kolei kolorowa szminka dodaje mi pewności siebie, chociaż nie używam mocnej czerwieni, a ciepły brązowy róż.

7 sposobów jak pobudzić zmysł dotyku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS