fbpx
bukiety z żywych i suszonych kwiatów
hobby,  spełniona

Bukiety z żywych i suszonych kwiatów – zielone hobby

Bukiety z żywych i suszonych kwiatów. Zielone hobby z dodatkiem koloru. Chcę Ci dziś zaproponować kolorowe łąki i aromatyczne przyprawy.

Kontynuujemy nasze zielone hobby. Jeśli nie czytałaś pierwszej części, zapraszam do wpisu Kwiaty w domu i na balkonie. Opowiadałam o roślinach doniczkowych, ukwieconych balkonach i bujnych zielenią ogrodach.

Wracałam wspomnieniami do dzieciństwa, wakacji spędzanych w domku jednorodzinnym dziadków. A jak Twoje wspomnienia? Jest w nich co takiego, co nawet w tej chwili przypominając sobie, uśmiechasz się? Takie zwyczajne, a takie nadzwyczajne prawda? Bo co może być cudownego w chodzeniu po łące i zbieraniu koniczyny, krwawnika czy rumianku? W wiązaniu i suszeniu dziurawca na strychu, w upalne letnie popołudnie?

No właśnie, co? Moim zdaniem wszystko! Poszukiwania najpiękniejszych okazów, czerwone, niebieskie, żółte płatki kwiatów, bieganie za cytrynkami i paziami królowej przy okazji…

Chcę Cię teraz zachęcić, otworzyć ci oczy na kwiaty i zioła, ich zbieranie, suszenie i układnie. Bukiety z żywych i suszonych kwiatów cieszą oczy, wywary z ziół działają na zmysł węchu i smaku.

Łąka czy elegancja w wazonie

bukiety z żywych i suszonych kwiatów

Kolory dodają życia, kolory zmieniają nam nastrój, kolory aranżują wnętrze. Czy myślałaś, aby ze sztuki układania bukietów uczynić swoje hobby?

Lubisz kwiaty? Nieduży wazonik na stole z kilkoma kwiatkami zmienia tak dużo wokół. Nie tylko cieszy oczy, możesz się też nad nim rozmarzyć, jak na łące. Do tego zmieniasz też wnętrze, nadajesz mu niepowtarzalny charakter.

Na początku możesz kupować gotowe bukiety, kompozycje. Z czasem, już odważniej staraj się sama dobierać kwiaty. Układaj je tak, jak Ci serce i oczy podpowiedzą. Jest też IKEBANA – sztuka układania kwiatów. Idź na kurs, jak już się wciągniesz, przeglądaj książki o ikebanie. Takie książki już same w sobie są piękne. Ale nie koniecznie potrzebujesz. To jest Twoje hobby, inspiracją mogą być obrazy, łąka lub Twój nastrój. Raz mogą to być drobne niezapominajki, innym razem pachnące słodko peonie.

Ozdabiaj je liśćmi, wstążkami, układaj w wazonach, misach, słoikach. Kompozycja jest jedynie ograniczona Twoją wyobraźnią.

Bukiet dla okazania sympatii

Jeszcze do niedawna częstym prezentem były bukiety kwiatów, teraz mam wrażenie, że ten zwyczaj podupadł. Wiesz może dlaczego? Ze względu na nietrwałość, niepraktyczność? Wolimy konkrety, zamiast kwiatów do wazonu?

Gdyby tak wrócić do tego zwyczaju? Wtedy dajesz coś od siebie. Kwiaty wyrażają emocje. Zakochana róża, zazdrosny żonkil, rozmarzony bez, radosna frezja. Och, jak ja lubię frezje, taki bukiet fioletowych, żółtych, różowych frezji i ich zapach, czujesz?

Na początku, żeby nie za bardzo zaskoczyć obdarowanego, podaruj kwiaty jako dodatek do prezentu. Dopiero, jak przyzwyczaisz swoje otoczenie, ofiarowuj im swoje własne, piękne kompozycje kwiatowe. W między czasie dojdziesz do wprawy, po pierwsze, jak układać kwiaty, po drugie, co się podoba Twoim znajomym.

Aranżacje z suszonych roślin

bukiety z żywych i suszonych kwiatów

Cały rok kwiaty czekają na Ciebie w kwiaciarni, na giełdzie kwiatowej. Kwiaty z pól i łąk są tylko latem. A gdyby tak zatrzymać te chwile z kolorowych łąk?

Jak już wspomniałam, latem suszyliśmy dziurawiec. Czasem zdarzało mi się też suszyć róże w bukietów otrzymanych w prezencie. Potem stawiałam je w wazonie i nadal cieszyły oczy, zdobiły salon. Jesienią zbierałam liście, nigdy nie mogłam oprzeć się ich intensywnym kolorom – czerwieni i żółci. Liście wkładałam między kartki grubych książek. Po jakimś czasie, jak mi się przypomniało, odnajdywałam je, patrzyłam, jak się zmieniły. Robiłam z nich kompozycje i obrazy. Na kartonie układałam, przekładałam i przyklejałam.

A wiesz, w czym jest największa radość? Jak po kilku latach biorę do ręki jakąś książkę, przekartkowuję i patrzę, a tam liść. Co najbardziej niesamowite, pamiętam, z jakiego konkretnie miejsca spaceru on został znaleziony. Wracają konkretne wspomnienia, osoby. A dla niektórych wszystkie liście są takie same…

Pasja tworzenia z suszonych kwiatów i liści jest bardzo kreatywna i całoroczna. Latem zbierasz okazy do swojej kolekcji, a zimowymi wieczorami siadasz i układasz, co Ci nastrój podpowie.

Zdrowe i smaczne zioła

Zbierany latem rumianek, suszyliśmy na starych gazetach. Potem główki rumiankowe wkładaliśmy do szarych, papierowych torebek. Lubiłam pić rumianek. Do tej pory lubię, jest taki kojący. Często też piję pokrzywę, morwę i inne zioła. Lubisz pić zioła? Są zdrowe, a niektóre z nich nawet smaczne.

Kilkoro moich znajomych ma w kuchni na parapecie kolekcję ziół w doniczkach: mięta, bazylia, tymianek. Przyjemnie jest dotknąć liść i powąchać. Żadna najdroższa przyprawa z saszetki tak nie pachnie. Lubię też wkładać liście bazylii do kanapki, możesz dodawać je do sałatek, koktajli, drinków.

Masz chęć na takie aromatyczne hobby? Zioła zbieraj letnią porą z łąk oddalonych od miast lub kup w sklepie zielarskim. Zioła – przyprawy kup na początku w sklepie, ale nie te najtańsze, bo nic z nich nie będzie. Potem je rozsadzaj, podlewaj, pielęgnuj. Nadadzą smaku potrawom i pięknie wyglądają na parapecie czy blacie kuchennym. Niech cieszą oko i podniebienie.

Czy bukiety z żywych i suszonych kwiatów zainspirowały Cię do nowej pasji?

Może bardziej trafiają do Ciebie kwiaty doniczkowe, balkonowe?

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy rośliny zostaną Twoim hobby, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

życzę Ci szczęśliwego dnia,

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS