fbpx
Co daje wdzięczność
szczęśliwa,  wdzięczność

Co daje wdzięczność? + GRATIS ćwiczenia

Zastanawiasz się, co daje wdzięczność? Też byłam w tym punkcie. Teraz to wiem – wdzięczność to: szczęście, zdrowie, przyjaźń, kariera, uważność, wytrwałość i teraźniejszość.

Z czym Ci się kojarzy wdzięczność? Z odwdzięczaniem się? Mnie się tak kiedyś kojarzyła. Nie wiedziałam, o co w niej tak naprawdę chodzi. Zaczęłam czytać książki, słuchać podcastów. W końcu kupiłam ładny zeszyt i założyłam dziennik wdzięczności. I zaczęło się zmieniać. Po trochu. Przestało mi przeszkadzać poranne wstawanie, zaczęłam zwracać uwagę na to, co jem. Praca stała się ciekawym wyzwaniem, a trudności zamieniły się w próby, które mnie rozwijały.

Co daje wdzięczność?

W 7 punktach chcę Ci dziś krótko opowiedzieć, czym dla mnie jest wdzięczność.

wdzięczność = szczęście

Zobaczysz, że świat wokół Ciebie jest pozytywny i ile rzeczy sprawia Ci radość.

Tyle złego się dzieje na świecie, tyle krzywd i wszyscy o tym mówią. „Och, jaki miałam ciężki dzień, jak trudno w domu, jaki kłopot z dostaniem się do lekarza, jak beznadziejnie w pracy…” Słyszysz to często, prawda? Bo ja tak.

A gdybyś zobaczyła, że w tym ciężkim dniu miło z kimś rozmawiałaś, że w domu zjadłaś ulubiony obiad, że czekając w kolejce do lekarza, przeczytałaś ciekawy artykuł, że dzięki pracy masz co jeść, gdzie spać?

Wdzięczność otworzy Ci oczy na te drobne rzeczy, działania, ludzi, które zanikają w krzyku trudności. Zobaczysz, ile wbrew pozorom dzieje się dobra, ile jest pięknych chwil i jak cudownie jest żyć i budzić się codziennie.

.

wdzięczność = zdrowie

Wolny od trosk umysł to zdrowe ciało, a hormony szczęścia zmniejszają stres i uzdrawiają.

Wiadomo, że zdrowie psychiczne odbija się na fizycznym i odwrotnie. Żyjesz szybko, jesz w drodze, ciągle jesteś z czymś spóźniona, masz wrażenie, że czas biegnie, a Ty go nie możesz dogonić. Martwisz się. Kłopoty z żołądkiem, podjadanie, obgryzanie paznokci. Potem nerwica, choroba jelit, nadciśnienie. O czymś zapomniałam? Aha, jeszcze bezsenność i problemy z porannym wstawaniem po dziesiątej z rzędu drzemce.

Wdzięczność wyzwala w Tobie serotoninę i dopaminę, które w organizmie odpowiedzialne są za dobry nastrój, spokojny sen, poziom koncentracji, metabolizm, czas reakcji oraz przepływ krwi.

.

wdzięczność = przyjaźń

Otworzysz się na ludzi, a oni będą bardziej przyjaźni wobec Ciebie.

Jeśli chcesz spytać przechodnia o drogę, to podejdziesz do tego uśmiechniętego czy zachmurzonego? Albo w pracy – nie zagadniesz przy kawiarce do kogoś, kto się do Ciebie uśmiecha? Lubisz ludzi pogodnych czy tych z muchami w nosie? Więcej we wpisie o nawiązywaniu pozytywnych relacji.

Wdzięczność wlewa w Ciebie radość. Skupiasz się na pozytywnych rzeczach, a ludzie to widzą, czują, że tak powiem, Twoją aurę. Chętniej zagadniesz i prędzej ktoś podejdzie do Ciebie. Gdy się uśmiechasz, mięknie ton oficjalnych rozmów. Myślisz pozytywnie, jesteś pogodniejsza – ludzie są bardziej otwarci wobec Ciebie.

.

.

Przykładowe karty z dziennika:

wdzięczność = kariera

Polubisz swoją pracę i doceniasz ją. Zechcesz się rozwijać i sprawi Ci to satysfakcję.

Wstajesz rano i od razu pojawia się myśl: znowu do tej durnej pracy… I tak dzień w dzień. Umysł to zapamiętuje i potem przy pierwszej okazji każdemu, kto Cię spyta o pracę, powiesz, że jest durna. A kto lubi durną pracę? Zniechęcenie, brak zaangażowania, obwinianie pracy, że niszczy Twoje życie…

Jeśli lubię choćby jedno zadanie w pracy, robię je jak najlepiej. Staram się interesować tym, co robię. Z początku trochę na siłę, ale potem zauważam, że faktycznie to jest ciekawe, wciągam się. Koledzy z pracy to zauważają, staję się autorytetem.

.

wdzięczność = uważność

Zauważysz, że świat wokół Ciebie jest piękny i daje Ci to, czego w tej chwili najbardziej potrzebujesz.

Wyobraź sobie, że biegniesz. Wszystko śmiga Ci przed oczami, umyka. Widzisz tylko zarysy, kontury, nie masz szansy się przyjrzeć, oceniasz po ogólnikach, a resztę dopisuje Twoja wyobraźnia i przeszłość.

Teraz spacerujesz, przyglądasz się wszystkiemu. Może zauważasz coś nowego, jakiś szczegół? Masz czas, by przeanalizować to, co widzisz, porównać. Taki wewnętrzny spokój, poczytaj jak porównuję go do tafli wody.

Tak samo z wdzięcznością, to taki spacer przez życie. Zwracasz uwagę na więcej szczegółów w Twoim otoczeniu. Poczytaj więcej o ćwiczeniu uważności przez wdzięczność.

.

wdzięczność = wytrwałość

Stajesz się odporna na zmiany, wyzwania, trudne okoliczności i relacje.

Skąd to się bierze? W każdej sytuacji możesz poszukać choć okruszka dobrej strony, nadziei na przyszłość. Ta drobinka da Ci się, by przetrwać, by się podnieść.

Remont wydawał się trwać w nieskończoność. Chciałam już wyrzucić robotników z mieszkania. Ale powiedziałam sobie, że we wrześniu (tj. po 3 miesiącach) będę już mieszkać w wyremontowanym mieszkaniu, a trudy pójdą w niepamięć. Byłam wdzięczna za mieszkanie, że je mam, za pieniądze, że dałam radę uzbierać. I w końcu za robotników, że nie uciekli z zaliczką, że jednak pracowali. Poczytaj więcej o ćwiczeniu wytrwałości za pomocą wdzięczności.

.

wdzięczność = teraźniejszość

Przestaniesz się tak zamartwiać o jutro i rozgrzebywać wczoraj.

Znasz takich, co tylko myślą o tym, co będzie jutro? Ale nie w sensie, że będzie dobrze, tylko że coś na pewno się zawali, że będzie jeszcze gorzej, aż w końcu nastąpi koniec świata?

A może takich, którzy w kółko mówią o tych samych wydarzeniach z przeszłości, są w nich tak głęboko, że nie widzą, że czas płynie, że dzieją się inne rzeczy, pojawiają nowi ludzie?

Jak nie zamartwiać się zbytnio o przyszłość i nie rozdrapywać ciągle przeszłości? Odwrócić od nich uwagę, skupić się na tym co tu i teraz. Więcej poczytasz we wpisie o życiu chwilą obecną. Z kolei ten wpis przyda Ci się, gdy masz rozbiegane myśli. Tego uczy wdzięczność – bądź szczęśliwa tu i teraz. Jest wiele rzeczy do ulepszenia, relacji do naprawienia, zachowań do poprawienia. Ale jesteś i Ty – w tym momencie swojego życia – i możesz się zmienić, być szczęśliwą od tej właśnie chwili. Poczytaj więcej o życiu teraźniejszością dzięki wdzięczności.

nad-zwyczajna

Ela

.

12 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS