fbpx
Co fotografować
hobby,  spełniona

Co fotografować i jak prezentować swoją pasję

Co fotografować, żeby przywoływało wspomnienia i jak je potem pokazać i kolekcjonować.

Masz ochotę czasem popstrykać, ale ani nie wiesz, co sfotografować, ani co potem z tym zrobić. Zdjęcia pozostawione same w sobie w komórce, po jakimś czasie najczęściej usuwamy.

Fotografowanie to świetne hobby z wieloma możliwościami. Zaczynasz prosto. Wyciągasz komórkę i robisz zdjęcie. Kiedyś to dopiero było. Specjalnie chodziło się do fotografa i najczęściej z jakiejś specjalnej okazji. Zanim zrobiłam zdjęcie, ileś razy pomyślałam, bo klisza miała tylko 36 klatek. Co za czasy. Pamiętasz je jeszcze? Przez to zdjęcia miały wartość, wywoływaliśmy je, układało się w albumie i rodzinnie oglądało. Do tej pory pamiętam, jak w zimowe wieczory z dziadkami oglądaliśmy stare albumy. Ile przy tym ciekawych historii poznaliśmy. Tak też tworzyły się więzi, poznawaliśmy nasze drzewo genealogiczne.

Dość historii.

To co fotografować?

Wszystko. Wiem, taka odpowiedź w ogóle nie jest pomocna. Więc konkrety.

Najczęściej fotografujemy dzieci, jak rosną. Mnóstwo miejsca zajmują też fotki naszych pupili, kotki, pieski, rybki i cała reszta. Po prostu najszybciej widać po nich zmiany i są nam najbliższe.

Drugie, najbardziej popularne są zdjęcia z naszych wycieczek. Fotografuję miejsca, żeby je zapamiętać. Najczęściej mnie tam nawet na nich nie ma, bo wychodzę z założenia, że wiem, jak wyglądam, a obraz miejsca chcę mieć.

Trzecia kategoria. Fotografujemy przyrodę. Krajobrazy, przestrzeń morze, góry, lasy, łąki. Ładne budynki i kameralne uliczki też przykuwają uwagę. Ciekawa jest fotografia detali. Skupiam się na jednym przedmiocie – kwiatek, listek, okno, rzeźba.

Co fotografować

Fotografowanie wszystkiego.

Są fascynacji robienia zdjęć codzienności miasta. Niby ukradkiem robione zdjęcia na przejściu, ludzie czekający w kolejce, czytający gazetę w parku. Takie zdjęcia mają swój klimat. Poszukuję wtedy historii tych ludzi. Gdzie biegną, za czym stoją, co ich wprawia w zadumę.

Kulinaria. Lubisz smakować ciekawe potrawy? Utrwalaj je na zdjęciach, szybciej Ci się przypomni ich smak.

Fotografuj swoje hobby. Coś zbierasz? Tworzysz? Przyjemnie będzie za jakiś czas zobaczyć, jak Twój zbiór się rozrastał.

Co teraz zrobić z tymi zdjęciami?

Na pewno nie zostawiać ich samych sobie w telefonie, ani nie wrzucać do jednego worka – folderu w komputerze.

Co jeszcze ważne – bądź systematyczna. Nie czekaj, aż Ci się nazbiera mega-tona zdjęć. Przegrywaj je od razu lub co miesiąc.

Dziel foldery na lata, w latach na kategorie. Nazywaj foldery umieszczając datę i w dwóch słowach opisz co tam jest.

To był kro pierwszy. Teraz pomyśl, jak byś chciała je prezentować.

Co fotografować

Zdjęcia na ścianie.

Kiedyś znajomy zorganizował spotkanie powycieczkowe. Wybrał najciekawsze zdjęcia. Pożyczył skądś rzutnik i wyświetlał zdjęcia na ścianie. Do tej pory pamiętam to spotkanie.

Zaproś swoich znajomych i podziel się z nimi wrażeniami z Twojej podróży. Dobra okazja do spotkania. Zrób też wieczór wspominkowy i pokaz zdjęcia z Waszej wspólnej wycieczki. Wróci wiele wspomnień. Będzie zabawnie.

Zdjęcia w albumie.

Wywołuj zdjęcia i zbieraj w albumie. Opisuj daty, wydarzenie i osoby. Teraz to oczywiste, ale za kilkanaście lat zapomnisz. Takie albumy niesamowicie się ogląda jako wspomnienie po jakimś czasie lub w pochmurne dni. Takie albumy wyciągamy też przy okazji różnych uroczystości, żeby pokazać, jak to wtedy było.

Zrób komuś w prezencie album. Babcie ucieszą się z albumu wnuków. A jeszcze bardziej, gdy ten album wnuki ozdobią własnymi rysunkami.

Wybierz zdjęcia przyjaciół i stwórz z nich album. Piękny wyraz Waszej przyjaźni i wspólnych przeżyć.

Zdjęcia w ramach.

Tak, w ramach, a nie w ramkach.

Wybierz ładne lub znaczące dla Ciebie zdjęcie, wywołaj je w większym formacie, wstaw w ramę i na ścianę. Będziesz mieć najpiękniejszy obraz, najpiękniejszy, bo Twój. Może to być osoba, krajobraz, fragment czegoś.

Plus takich obrazów jest taki, że wybierasz taką kolorystykę, jaka pasuje do mieszkania. Tematykę dobierasz do swoich preferencji. Innymi słowy idealny przepis na najpiękniejszy obraz. Jeśli nie wiesz, co fotografować to pomyśl o tym, co lubisz, czy jest coś, na widok którego się rozchmurzasz, do czegoś masz słabość?

Do tego obrazy możesz zmieniać bez żadnych wyrzutów wraz ze zmianą pory roku, aranżacji wnętrza czy lepszymi umiejętnościami fotograficznymi.

Zdjęcia w notesie.

Kup ładny zeszyt, wklejaj do niego zdjęcia i opisuj. Taka forma pamiętnika, tylko z obrazkami. Co fotografować? Upamiętniaj małe, szczęśliwe chwile, ważne wydarzenia, zdarzenia związane z jakimś tematem, osobą. To ma być przede wszystkim dla Ciebie, żeby Tobie się podobało i przywoływało Twoje wspomnienia. Twórz pamiętniki tematyczne, np. proces rozrostu Twojej ulubionej roślinki doniczkowej.

nad-zwyczajna Ela

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy to hobby jest dla Ciebie, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

Co fotografować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS