fbpx
człowiek to więcej niż ciało
szczęśliwa,  wdzięczność

człowiek to więcej niż ciało – 10 x dziękuję za wnętrze

Człowiek to więcej niż ciało. Gonię za tym co widzialne, bo jak trzymam w ręku, to wiem, że coś mam. A wnętrze, to co niemierzalne?

Wzniosły tytuł, ale czy to, co jest w Tobie, to czego się nie da zbadać, dotknąć nie jest ważne, najważniejsze?

Nastawienie rzutuje na Twoje zdrowie,

intuicja kieruje ciałem,

umysł planuje zakupy,

wyobraźnia wybiera wakacje,

sumienie zmienia relacje z bliskimi,

a duch walki pomaga Ci wzrastać.

Zapraszam Cię do zauważenia skarbów, jakie masz w sobie. Doceń to, czego nie da się zmierzyć ani dotknąć.

nad-zwyczajna Ela

.

1. Za intuicję – kieruje mnie lepiej niż emocje i rozum

Intuicja, skomplikowane, niewytłumaczalne, ale czy tym samym nie piękne? Nie potrafię tego określić, ale czasem robię coś wbrew logice i rozeznaniu i to nie jest złe. Kieruje wtedy mną taki wewnętrzny głos. Żeby na przykład do kogoś napisać, spytać, jak się czuje. Albo żeby tym razem pójść dookoła, inna drogą niż zazwyczaj.

Kierujesz się intuicją w działaniu? To nie impuls, zachcianka, to coś z samego Twojego wnętrza.

2. Za umysł – myślę, przechowuję wiedzę i wspomnienia i tworzę

Mam bardzo analityczny umysł, to jeden z moich głównych talentów. I nie mogę dociec, co było pierwsze, jajko, czy kura? Mój zapał do księgowości wypracował latami ten analityczny umysł, czy analityczny umysł spowodował, że wybrałam księgowość.

Umysł też tworzy, Ile jest takich pomysłów, które powstają w Twojej głowie, nie chciałabyś któregoś z nich zrealizować?

3. Za wyobraźnię – mój wewnętrzny świat

Analityczny umysł i rozbujana wyobraźnia, takie przeciwieństwa, a nosze je w sobie. Ot, ciekawostka. Lubię siebie. Czasem rysuję, dekoruję mieszkanko, szyję, robię kartki z życzeniami. Wyobraźnia czyni niewykonalne możliwym. Poznaj Listę hobby i zanurz się w wyobraźni.

Jak nie wykonujesz żadnych kreatywnych działań, Twoja wyobraźnia się kurczy. Wiem, to nie zawsze są sensowne rzeczy i może być Ci szkoda przeznaczać na nie swój cenny czas. Ale czy na pewno?

4. Za marzenia – sprawiają, że chce się żyć

człowiek to więcej niż ciało, to głowa w chmurach

Mój świat to też marzenia. Część z nich realizuję, niektóre przypominam sobie po wielu latach. Czasem się pojawia, potem mieszka w podświadomości i realizuje je po kilku latach lub w trochę innej formie.

Masz marzenia? A może kiedyś miałaś? Zamarz się, na balkonie, na spacerze, nad kubkiem aromatycznej kawy, herbaty. Takie na przykład gigantyczne marzenie? Wiesz, ja swoje zrealizowałam i opisałam go w tekście o nierealnych marzeniach.

5. Za sumienie – gdy gryzie i spać nie daje

Swój system wartości budowałam przez wiele lat. Obserwując ludzi – autorytety, przybywając w gronie inspirujących znajomych. Sumienie wsparte na mocnych fundamentach pomaga mi. Wiem, co powinnam, a co nie. Czasem nie jest prosto. Robię coś wbrew zasadom, ale zgodnie z sumieniem.

Wsłuchujesz się w głos swojego sumienia? Czasem trzeba ciszy, czasem budzi się dopiero nocą, gdy rozum zasypia i ono w końcu może Ci coś powiedzieć.

Co daje wdzięczność

6. Za głębokie oddechy – wdech, wydech i już jestem spokojniejsza

Głębokie oddychanie odkryłam relatywnie niedawno, jako alternatywę leków, które niewiele mi pomagały. Prawie codziennie robię ćwiczenia oddechowe. Na czym polegają? Po prostu głęboko oddycham, tak, żeby poczuć, żeby wypełnić się powietrzem i je całe wypuścić. Bardzo mnie to rozluźnia po całym dniu pracy.

Głębokie oddychanie powoduje też, że wychodzi z Ciebie stres. Spróbuj takiego głębokiego oddychania. To zajmuje 5 minut. Najlepiej wtedy myśleć tylko: wdech – wstrzymać – wydech – wstrzymać. Lub liczyć do 10. Jak nie lubisz liczyć, to może woda Cię uspokaja? Napisałam wpis o byciu spokojnym jak tafla wody.

7. Za uśmiech – ludzi wokół mnie i mój, co rozjaśnia życie

człowiek to więcej niż ciało, to najlepiej widać, gdy badania w porządku, a człowiek nadal chory.

Staram się uśmiechać, do ekspedientki, do ludzi, z którymi pracuję, do przechodniów na ulicy. Czasem robię to wbrew sobie. Nigdy nie wiem, jaki osoba, którą mijam ma dzień. Może mój uśmiech jej pomoże?

Uśmiech niewiele kosztuje, tylko pracę kilku mięśni twarzy. Pomaga i Tobie i innym. Jak się uśmiechasz, dajesz umysłowi znak, że jest Ci dobrze, bo kto smutny by się uśmiechał?

8. Za drzemki – te pod jabłonką i pod kocem w zimowy weekend

Jak ja uwielbiam drzemki. Nie to, żebym była niewyspana. Czasem zmęczenie, czasem z bólu. Taka krótka energia to taki nowy start dnia. Lubię tez spać na świeżym powietrzu, latem na plaży, czy w dzieciństwie pod jabłonką (to była ogromna papierówka).

Wiem, że ludzie różnie reagują na drzemki. Jedni są pełni energii, jak ja. Inni nie mogą się zebrać już do końca dnia. Do których należysz?

9. Za déjà vu – nieodgadnione miejsca i zdarzenia w umyśle

niewytłumaczalne déjà vu, bo naprawdę człowiek to więcej niż ciało

Miałaś kiedyś déjà vu? Wiesz, co to jest? odczucie, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe. (źródło: Wikipedia). Mi się czasem zdarza i mam wrażenie, ze kiedyś częściej niż teraz. To taki krótki, ledwo uchwytny moment. Zobaczę jakiś ludzi gestykulujących między sobą i „bang” – ja to już gdzieś widziałam. Niestety nigdy nie udaje mi się przypomnieć tego gdzie, kto, kiedy i jak.

Czy miewasz déjà vu czy nie, są takie zdarzenia, które przypominają nam o czymś innym, naprowadzają nas. Ile razy ktoś coś mówił, zrobił i nagle Ci się o czymś przypomniało?

10. Za ducha walki – gdy wiem o co walczę, choć nie zawsze jest łatwo i szybko

Już wiem, że w życiu rzadko co jest lekkie, łatwe i przyjemne i że wszystko ma swoje konsekwencje. Uczę się angielskiego. Wiele osób mi mówi, że mam talent. Ja nie mam żadnego talentu do języków. Mam za to cierpliwość, systematyczność, małe kroki i wiarę. To jest ten duch walki.

Co teraz robisz? Co zajmuje Ci głowę? Czy warto? Może się rozpraszasz, a cel Ci umyka? A może chcesz czegoś więcej? Poczytaj o tym, jak pójść o krok dalej.

A co Twoim zdaniem znaczy „człowiek to więcej niż ciało”?

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS