fbpx
warto mieć hobby
hobby,  spełniona

Czy warto mieć hobby? Gdy brak czasu i pieniędzy

Wydaje Ci się, że masz takie zwyczajne życie, że inni mają hobby pasje, są w coś zaangażowani? Pomyśl, czy warto mieć hobby i rozwijać je, ubarwić swoje życie?

Przyszło Ci kiedyś przez myśl, że warto mieć hobby? Nawet zaczęłaś szukać i wydaje Ci się, że:

  • nie masz specjalnych talentów, bo nie malujesz jak Picasso
  • brak Ci środków finansowych, bo nie zbudujesz dla siebie basenu do pływania kraulem,
  • brak wolnej przestrzeni na pracę nad hobby, bo nie masz hangaru na samolot,
  • brak miejsca na gromadzenie niepotrzebnych rzeczy, bo nie mieszkasz w zamku, żeby mieć ekspozycję porcelany Rosenthala.

Odkładasz myślenie o tym, bo pasja jest zajmuje dużo czasu, którego Ci i tak ciągle brakuje.

To tylko pozory

Pasja jest w Tobie i Cię nie ograniczy. Hobby, nawet gdy zajmie trochę czasu czy miejsca da Ci przestrzeń. Czy czytanie książek ogranicza?

Przede wszystkim nie obiecuj sobie NIE siedzieć przed telewizorem, NIE grać w gry po to, żeby znaleźć czas na hobby. Zastąp NIE czymś konstruktywnym, umysł nie lubi pustki, wypełnij ją.

Nawet gdy obiecasz sobie już więcej nie siedzieć tyle na Facebooku, Instagramie, to jak nie masz jeszcze swojego hobby, to co zrobisz w wolnej chwili? Wtedy, gdy jedziesz autobusem lub czekasz, aż się obiad dogotuje? Automatycznie sięgniesz po komórkę. Gdy masz pasję, myślisz o niej, rozwijasz, nawet podświadomie.

Nie zniechęcaj się też, gdy Twoje hobby jest unikalne. Poczytaj dalej o niszowym hobby, jak się w nim rozwijać.

Hobby doda Twojemu życiu trójwymiarowości

Życie spełnione to więcej niż oglądanie telewizji, Netflixa. To poczucie czegoś więcej, że masz swój „kącik” w życiu, miejsce, czas odosobnienia, przemyślenia, zrobienia czegoś kreatywnego, czegoś co cię odpręży i zdystansuje. Robienie na drutach serwetek jest najlepszym przykładem.

Przeniesiesz się w inny wymiar, odejdziesz choć na chwilę od problemów. Skupisz się na czymś przyjemnym i dzięki temu przyjdzie Ci do głowy świetny pomysł na rozwiązanie jakiejś codziennej trudności. Realizując hobby ładujesz też pozytywne emocje. Gimnastyka jest dobrym wentylem nadmiernych emocji. Niedomówienia, złość na kogoś, na sytuację przejdzie po chwili, gdy weźmiesz się za realizacje swoich zainteresowań lub gdy nawet tylko o nich pomyślisz.

Czym interesuje się amator?

Niekoniecznie musisz być mistrzem w swoim hobby. Nie robisz tego przecież zawodowo. Rysujesz kredkami i wkładasz je do teczki, a nie eksponujesz w muzeum narodowym. Może po prostu sprawia Ci to przyjemność, odpręża, daje satysfakcję wykonania czegoś lub zdobycia nowej wiedzy czy nawet zaskoczenia znajomych.

Kiedyś się czymś interesowałaś, albo może jest coś, czego w życiu nie robiłaś, a chciałabyś spróbować? Masz prawo mieć takie hobby, które spełni choć drobinę Twoich marzeń.

Wahasz się, że nie masz takich okoliczności, by stać się specjalistką w swoim hobby? We wpisie o amatorskich hobby mam dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Miej pasję, pomyśl w czym możesz być nadzwyczajna.

To mogą być proste czynności.

Nie muszą być od razu wymagające ani bardzo kosztowe pasje. ale najprostsze, tak proste ze aż się zdziwisz że mogą to być pasje. Pieczenie tortów to praktyczna i słodka pasja.

Latanie na paralotni jest piękne, ale i wymagające nie tylko finansowo, ale też kondycyjnie i czasowo. Za to sklejanie modeli już brzmi przyjaźniej.

Pasję znajdziesz też jako spełnienie w prostych czynnościach, z czegoś, co masz na wyciagnięcie ręki, dla czego nie potrzebujesz poświęcać wiele czasu ani przeorganizowywać mieszkania czy też życia. Tak, takie pasje istnieją. Co powiesz na kolekcję własnych zielonych ziół na parapecie?

Jeśli z kolei masz wielkie marzenie, które wydawałoby się być nie do spełnienia, więc je sobie odpuściłaś, to szybko do niego wracaj. to nierealne marzenie niech stanie się Twoim hobby. Dziwne? Poczytaj jak ja spełniłam nierealne marzenie.

Twoje hobby, zacznij od dziś

Weź do ręki teraz kartkę i pomyśl i zapisz, CO LUBISZ ROBIĆ?

Na razie Ci nie podpowiem, nie chcę nic sugerować, ani ograniczać Twojej wyobraźni. We wpisie o rodzajach hobby dopiero pokażę Ci moje przykłady hobby prostych i tanich.

Nadal nie wiesz, co lubisz robić? Pomyśl CO CHCIAŁABYŚ ROBIĆ? Fascynuje Cię jakiś temat, gdy ludzie o czymś rozmawiają, gdy na coś patrzysz? Śmiało!

Spędź jeszcze chwilę nad kartką. Jutro wróć do niej myślami, może przyjdzie wtedy to wspaniałe hobby.

życzę Ci szczęśliwego dnia,

nad-zwyczajna Ela

warto mieć hobby

Pobierz grafikę klikając prawym przyciskiem myszki, a następnie wybierz „zapisz obraz jako …”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS