fbpx
Czym jest przyroda dla człowieka
szczęśliwa,  wdzięczność

Czym jest przyroda dla człowieka – 10 inspiracji

Czym jest przyroda dla człowieka , dla Ciebie? Zakochaj się w zmiennych porach roku, zapatrz w płynące chmury, odetchnij głęboko powietrzem lasu.

Pisząc ten tekst, zachwycam się swoim otoczeniem. Wyglądam przez okno, patrzę na niebo, na stare lipy rosnące po drugiej stronie ulicy. Wiesz, jak pachnie lipa? Teraz się uśmiecham, lubię jej zapach.

Czym jest przyroda dla człowieka – pytasz. Zapraszam Cię w podróż po Twojej okolicy, do parku, najbliższego lasu.

Proponuję też wyprawę wspomnień po porach roku. Z czym Ci się kojarzą wiosna, lato, jesień, zima?

nad-zwyczajna Ela

Dziś jestem szczęśliwa, jestem wdzięczna:

.

1 – za ziemię – mój dom, miejsce gdzie żyję, oddycham

Ziemia, moje miejsce. Staram się je szanować, oszczędzać wodę, nie generować zbyt dużej ilości śmieci, znajdować drugie życie dla rzeczy, zamiast ciągle kupować.

Chodzę po ziemi, zachwycam się drzewami, strumykami, mroźna zimą, upalnym latem. To moje miejsce na teraz.

Jak traktujesz swój kawałek ziemi?

2 – za świat – piękno życia zwierząt i roślin

Czerwona jarzębina nie tylko ładnie wygląda, ale służy za pokarm dla ptaków. Trawa jest miękka, ale też przetrzymuje wodę.

Obserwowanie przyrody zachwyca, jak gąsienica przemieniająca się w motyla. Rozwesela – jak ogród pełen kwiatów. Wycisza – jak szum traw na nadmorskiej wydmie.

Świat roślin, jak i zwierząt mają swój rytm. Żyć razem z nimi, to żyć ich rytmem, zachwycać się ich pięknem. Czym jest przyroda dla człowieka jeśli z nią nie współgra.

Twoja ulubiona roślina, kwiat, drzewo? Zwierzę, które najbardziej lubisz?

3 – za naturę – zmienne pory roku

Są takie kraje, gdzie lato trwa cały rok. Są i takie z wieczną zimą. Lubię na przednówku wyglądać wiosny, wdychać świeże, pachnące wiosną powietrze. Na jesieni szuranie butami po liściach rozbawia mnie. Nawet gdy jest pochmurno, a mi smutno, to ten szelest rozwesela mnie. Gdy czuję jak skrzypi śnieg pod butami, czuję jak dostaję większej energii. Latem z kolei chodzę wieczorami na spacery, ach te ciepłe lipcowe noce.

Którą porę roku lubisz najbardziej? Jest taki moment, na który najbardziej czekasz? Może to natura, a może pretekst do zmiany garderoby? Wolisz przytulaśne swetry czy zwiewne sukienki?

4 – za wiosnę – radość, gdy przyroda się budzi

Zawsze to czuję. Jest marzec, jeszcze zimno, a j otwieram balkon i wdycham powietrze pachnące wiosną. Ogarnia mnie radość. Spaceruję, pierwsze krokusy wystają z czarnej ziemi. Przyglądam się gałązkom i widzę zielone zaczątki pączków liści.

Zmęczona zimą, czuję energię, idącą z wiosną. A najbardziej czekam żółtych forsycji. Kolory, to jest to, czym jest przyroda dla człowieka. Co by to było bez barw?

A Tobie, z czym kojarzysz wiosnę?

5 – za lato – słoneczne poranki i ciepłe wieczory o zapachu maciejki

Uwielbiam budzić się, gdy za oknem już świeci słońce. Z automatu mam wtedy dobry humor. Lato. Długie dnie, długie spacery, małe i duże podróże.

Całe dzieciństwo jeździliśmy na wakacje do dziadków. Wieczorem siedzieliśmy na tarasie, na fotelach ze starego samochodu. Obok rosły fioletowe bzy. Jak one pachniały! Do tego maciejka. Do tej pory te zapachy kojarzą mi się nie tylko z radością wakacji, ale i z ciepłem domu dziadków.

Lubisz upalne lato, czy raczej takie na cienki sweterek? Na wakacje wolisz góry, morze jeziora, Polskę, zagranicę?

Co daje wdzięczność

.

6 – za jesień – kolorowe liście i chryzantemy

„…jesień, jesień, ach to ty ….” Nasza polska jesień jest piękna. Kolorowe liście, które pięknie wyglądają w wazonie, jak i zasuszone w pamiętniku. Październikowe słońce, które wyciąga wszystkich na długie spacery.

Deszcz też lubię, ale tylko wtedy, gdy jestem w ciepłym mieszkaniu i oglądam spadające krople przez szyby. Do tego zazwyczaj trzymam kubek z gorącą herbatą. Myślę wtedy w sumie o niczym, ale mogę tak stać i się nie spieszyć, przeciwnie do tych biegnących kropli po szybie.

Co pięknego widzisz w jesieni? Jeśli nie aurę, to może plusem jesieni być wyjmowanie puchatego koca i więcej czasu na czytanie, dzierganie i rysowanie.

7 – za zimę – płatki śniegu i mróz, co zamraża wszystkie zarazki

Najbardziej lubię tą prawdziwą zimę, gdy jest minus 10 na termometrze. Wtedy jest tak rześko. Ubieram się ciepło i idę na szybki spacer. Jest cudownie. Oddycham głęboko, czuję to zdrowe powietrze. Wiem też, że po takim spacerze będzie rozgrzewająca herbata.

Lubię też patrzeć jak pada śnieg, wirujące płatki sprawiają, że się rozmarzam, dumam, ale tak pozytywnie. Jest w nich jakaś magia. No i potem kilkucentymetrowa warstwa śniegu.

Jaką zimę lubisz najbardziej?

8 – za drzewa – symbol ostoi i źródło tlenu

Lubię drzewa, chyba nawet bardziej niż kwiaty. Majestatyczne dęby, wybujałe brzózki, pochylone wierzby. I te wiekowe i te młodziutkie. Drzewa dają mi spokój i poczucie stałości. Szum drzew uspokaja.

Prócz zachwytu nad ich wyglądem, doceniam też ile tlenu nam dają. W lesie, a nawet w parku oddycha się inaczej. Tu widzisz, czym jest przyroda dla człowieka – niezbędna.

Jest jeszcze radość z owoców drzew, jak ludziki z kasztanów, żołędzi, korale z jarzębiny, pamiętasz jeszcze?

Jakie jest Twoje ulubione drzewo?

9 – za powietrze – dzięki tlenowi mam czym oddychać i cieszę się życiem

Powietrze w górach, nad morzem, w gęstym lesie, wczesnym porankiem, późną nocą, mroźne powietrze.

Lubię świadomie oddychać. Głębokie oddechy uspokajają. Jeśli do tego jest inne powietrze od mojego miejskiego, od razu czuję się lepiej. Jak ćwiczę, też lubię mieć otwarte okno lub przynajmniej wcześniej przewietrzyć.

Potrafisz zachwycić się powietrzem? Wietrzysz miejsce, w którym przebywasz?

10 – za chmury – podziwiam jak płyną chmury i co tym razem przyniosą

Ostatnio zauważyłam, że wole jak nad morzem jest pochmurno. Teatr, który dają chmury jest wciągający. Nie jestem z tych, co cały dzień mogą leżeć na plaży. Wolę chodzić. Chmury pobudzają wyobraźnię, mogę się rozmarzyć.

Zwracasz uwagę choć czasem na chmury? Jak płyną? W jakie kształty się układają? Polecam przeczytaj wpis o życiu chwilą obecną.

Zaciekawił Cię temat przyrody, jej oddziaływania na nas? Poczytaj więcej we wpisie o wpływie przyrody na człowieka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS