fbpx
dlaczego warto rysować
hobby,  spełniona

Dlaczego warto rysować, wycinać i oglądać obrazy

Dlaczego warto rysować, czy sztuka jest to tylko dla artystów i czy Ty się do tego nadajesz? Ja nie, ale mi to nie przeszkadza. Uwielbiam prace plastyczne.

.

Nauczycielki od plastyki już nie ma

Hobby, pasja rysowania to nie lekcje plastyki z podstawówki. Pani mówiła: dzieci rysujemy drzewo, i każdy malował jak potrafił lub jak mu się chciało.

Teraz jesteś wolna, temat pracy wybierasz sama. Decydujesz też samodzielnie, czy będziesz malować kredkami Bambino, farbami Plastusiowymi czy tylko naszkicujesz ołówkiem.

Z jednej strony to łatwiej, bo żadna nauczycielka Cię do niczego nie zmusza, ale nie do końca…. Możesz namalować co chcesz i często czym to się kończy? Siedzeniem, gdybaniem, marzeniem. Ale w sumie taka chwila wytchnienia, przemyśleń nad pustą kartką też jest dobra, prawda?

Jeśli nadal masz przed sobą oczami wyobraźni ta nauczycielkę, to popracuj nad akceptacją siebie. Będzie Ci się łatwiej jej pozbyć.

Właśnie, nastrój. Przebywanie ze sztuką pomaga Twojej głowie. Przypomnij sobie, kiedy na żywo patrzyłaś na obraz? Co wtedy czułaś? Dusza się uśmiechała, serce uspokajało, a z twarzy znikał nerwowy ścisk? Dlatego tak bardzo lubię chodzić do muzeum. Przechodzę przez drzwi wejściowe i cały świat zostawiam za sobą. Jest pięknie.

Jeśli nawet nie chodzisz do muzeum, to pewnie patrzyłaś niedawno na pracę dziecka. Prosta kreska, paćki farby, feeria barw. Nieważne, czy idealne, i tak zawsze będzie piękne.

Plastyka dla introwertyka

Są takie gadułki, co każda swoją myśl wyrażą i jeszcze 3 razy powtórzą rozwijając wątek, żebyś przypadkiem niczego nie pominęła. Nagadają się o pani z warzywniaka co się nie mogła zdecydować na jabłka bardziej czerwone czy mniej. Na koleżankę z pracy co za długo je śniadania i na pogodę, co znienacka ją deszcz skropił, a ona akurat dziś nie wzięła parasolki.

Gdy jest mi smutno, malowałam deszczową pogodę, choć za oknem właśnie świeciło słońce, jeśli za dużo dzieje się w pracy, wieczorem na wyciszenie oglądam album o polskich impresjonistach. Z radości, piszę kartki z życzeniami.

Każdy ma swój sposób wyrażania emocji. Jeśli nie lubisz lub nie masz komu się wygadać, spróbuj jakiś sztuk plastycznych, rękodzieła. Jak zaczniesz, poczujesz dlaczego warto rysować. W dalszej części podpowiem Ci konkretne przykłady.

Jeśli jesteś introwertykiem, to na pewno spodoba Ci się wpis Introwertyk na imprezie, a tym introwertykiem ze wpisu jestem ja.

Jak się nie potknę, to nie zauważę

Niestety tak mam, że wolę pejzaże od skali mikro. Moje rysowanie ograniczone jest do tego, co lubię. Nie zmuszam się. Chętniej zachwycam się widokiem łąki ze ścianą lasu w tle, niż stokrotką.

Las to nie zbiór drzew. Las iglasty, liściasty, jesienny z kolorowymi liśćmi, wiosenny o soczystej zieleni, zimowy z białymi czapami na czubkach drzew.

A taka zima? Z czym Ci się kojarzy? Mam dla Ciebie gratis 8 rysunków prowadzonych krok po kroku. Jak narysować zimę. Pozostałe tutoriale jak rysować znajdziesz tutaj.

Nie ważne, jaką formę wybierzesz, rysowanie, malowanie, wycinanie zwrócą Twoja uwagę na szczegóły, tak zwaną uważność.

Szerzej widzisz świat, dostrzegasz szczegóły, różnicę, których do tej pory nie widziałaś. Okazuje się, że świat jest jeszcze piękniejszy, przyroda zachwyca różnorodnością, architektura ujmuje Cię detalami, a oglądanie sztuki przenosi w inny wymiar. I nagle wpadasz na idealny pomysł.

Dlaczego warto rysować

Prace plastyczne uczą koncentracji, skupienia na detalach i wytrwałości, nie poddawania się, pomimo trudności czy zniechęcenia.

Z pasją plastyczną mam coś takiego, że marzę, żeby coś namalować. Siadam i w pół rysunku często mam ochotę po prostu dobazgrać resztę. Czy mnie nudzi skupianie się na detalach, czy się zniechęcam efektem dalekim od wymarzonego.

Rozwiąż swój problem, oglądając kolorowy album

Naprawdę, tak się dzieje. Ponoć najlepsze pomysły przychodzą pod prysznicem. Ze sztuką jest tak samo, rozwiąże wszystkie twoje zagwostki. Oddając się sztuce, przestajesz nerwowo krążyć wokół problemu. Ty rysujesz, oglądasz, lepisz, a umysł łączy fakty, kojarzy i wyciąga wnioski. W końcu bam i w połowie zwiedzania muzeum narodowego wiesz już jak pogodzić ciotkę z siostrą.

Sztuka nie musi być na żywo. Książki albumowe są przepiękne i prawie tak samo przenoszą Cię w świat sztuki. O książkach w obrazkach czytaj dalej.

Na brak znajomych lekarstwem jest … sztuka

Dlaczego warto rysować, bo rysować możesz zawsze, a ze znajomymi bywa różnie.

Nie, sztuka nie zastąpi Ci przyjaciół. Ona tylko cierpliwie słucha.

Jakiś czas temu chodziłam do muzeum na serię cotygodniowych wykładów o sztuce średniowiecznej. Po kilku spotkaniach dostrzegłam, że uczestniczą ze mną najczęściej ci sami ludzie. Zaczęłam rozmawiać z niektórymi, o obrazach oczywiście. To były ciekawe wymiany zdań. W końcu sprowadziło nas to samo zainteresowanie.

Zniechęcenie amatora

Tak, racjonalnie wiem, że jestem tylko amatorem, a nie plastykiem. Wiem, że nie wystawiam swoich dzieł, a tym bardziej ich nie sprzedaję. Wiem, że robię to dla siebie. To wiem rozum, a co z emocjami? Jestem niezadowolona z wyniku swojej pracy, rozczarowana, czuję niedosyt. Wyobrażam sobie coś pięknego, a powstaje takie „o”.

Nie potrzebujesz specjalnych zdolności, by malować, wyklejać czy lepić. Starczą chęci. Robisz to dla siebie, dla wyciszenia, relaksu, odejścia od telewizora i internetu. Zaczynaj od prostych kresek, baw się kolorem, formą, fakturą. Patrz, co wyjdzie, naśladuj i rób dalej to, co sprawia Ci przyjemność. Poczytaj dalej o docenianiu siebie.

Wiesz już, dlaczego warto rysować. Teraz czas na konkrety.

Własna kreatywność

malowanie kredkami, farbami, ołówkiem

gotowe kolorowanki, mandale

tworzenie własnych kartek z życzeniami

Znajomość sztuk pięknych

biografie malarzy, architektów

chodzenie na wystawy

Sztuka użytkowa

w jakich kolorach komu do twarzy

kolorystyczne aranżacje w domu

.

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy gotowanie to hobby, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

.

amatorka rysownia, klejenia i wycinania,

nad-zwyczajna Ela

PS. Na drugim kolażu, rysunki na dole: kolorowe budynki i ołówkiem rysowany kościół, to moje dzieła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS