fbpx
docenić swoje ciało
szczęśliwa,  wdzięczność

Chcesz docenić swoje ciało? – 10 powodów

Jak docenić swoje ciało? Po trochu, po jednej jego części, zacznij doceniać jego pracę, szanuj je. Odwdzięczy Ci się dobrym samopoczuciem.

Od ponad pół roku prowadzę dziennik wdzięczności. Codziennie uczę się doceniać to, co mam, rzeczy, sprawy, wydarzenia, ludzi. Tak, uczę się, bo dziękować za wszystko, co daje dzień, nie jest prosto. Pewnie sama o tym lepiej wiesz. Jednak się staram w każdej sytuacji zobaczyć jakieś dobro. Uczę się cieszyć tym małym, co mam. Zapraszam Cię do prowadzenia takiego dziennika. Inspiracjami do dziennika dzielę się w tym wpisie. Gdy nie wiesz, co to jest wdzięczność to zapraszam do kolejnego artykułu.

Chcę się z Tobą podzielić teraz moimi 10 radościami, jak docenić swoje ciało. Spróbujesz? Przy każdej przygotowałam też inspiracje dla Ciebie.

nad-zwyczajna Ela

1. dziękuję za moje ciało – miliardy komórek, które sprawiają, że żyję

docenić swoje ciało, jego każdą cząstkę

Często zapominam, jakim moje ciało jest skomplikowanym mechanizmem, milionem naczyń połączonych i zależnych od siebie, współpracujących reagujących. Przypomina mi się serial „Było sobie życie”. W sposób obrazowy pokazane było, jak funkcjonuje moje ciało. Zachwycające i niesamowite.

Dbasz o swoje ciało? Szanujesz je? Opiekuj się swoim ciałem. Co do tej pory robiłaś dla swojego ciała? Co byś chciała i jak to możesz wprowadzić do działania?

2. jestem wdzięczna za ręce – mogę pracować, dotykać i nosić

Co ja bym zrobiła bez rąk? Pewnie bym sobie jakoś poradziła, tak jak niektórzy, ale o ile to życie byłoby trudniejsze. Zdajesz sobie sprawę, o ile byłoby bardziej skomplikowane nawet bez jednej ręki? Jak się mocniej skaleczę, to doceniam, że mam dwie ręce. Choć czasem myślę, że i trzecią bym nie pogardziła.

Manicure, krem do rąk? Czasem myślisz jak te ręce Ci służą? Jak sprawnie ułatwiają Ci życie? Nie tylko piszesz, ale i dźwigasz zakupy, sprzątasz, przenosisz rzeczy z miejsca na miejsce.

3. cieszę się, że mam palce – ich precyzję, jak nawlekanie igły i naciskanie przycisków

Jakbym miała pióra, mogłabym latać. Tylko kto by przyszywał guziki i zaszywał dziury? A przewracanie kartek książki, jak bym czytała? Można przewracać kartki nosem. Palce dają taką nadzwyczajna sprawność, mogę rysować przewlekać korale no i nosić pierścionki.

Precyzja palców jest niesamowita, jakby się nad tym zastanowić. Palcami sprawdzasz, czy jedzenie nie jest za gorące. Jak szybko piszesz wiadomości?

4 . dziękuję za nogi – mogę pójść, gdzie chcę i potrzebuję

Jestem na nogach cały dzień. Niosą Cię mnie pracy, na zakupy. Krzątam się po domu. Sięgam, staję na palcach, kucam, schylam się, gdy coś spadnie. Nogi są w nieustannym ruchy, no i dobrze, bo po to są.  Mam siedzącą pracę, więc staram się często rozprostowywać kolana.

Czasem wydaje Ci się, że nic nie robisz. Zastanów się, gdzie dziś Cię poniosły nogi? W ilu miejscach byłaś, ile kilometrów to może być?

5. dziękuję za bose stopy– na trawie, piasku – jestem częścią świata

Pierwszą rzeczą, jaką robię nad morzem, to zdejmuję buty, by dotknąć piasku i zanurzyć stopy w wodzie. Uczucie ulgi, nigdy nie mogę się temu nadziwić. Taka mała rzecz, a tyle przyjemności. Tak samo z chodzeniem boso latem po trawie. To tak działa na zmysły, receptory.

Kiedy ostatnio chodziłaś na bosaka? Przypomnij sobie to uczucie, postaraj się je odtworzyć. Może zaplanujesz kolejne takie wyjście na boso?

Co daje wdzięczność

6. dziękuję za płuca – mogę oddychać i żyję

rób to aby docenić swoje ciało oraz życie

Oddycham. Od jakiegoś czasu zwracam uwagę na oddychanie, korzystam z dwóch technik. Po co? To mnie uspokaja. Głębokie oddechy w stresie i przed snem. Oddycham i liczę, nie myślę. Wystarczy mi chwila, by zmienić perspektywę, poczuć się inaczej.

W jakiej sytuacji bierzesz głęboki oddech? Stres, zmęczenie ulga? Postaraj się z raz dziennie przez minutę, dwie głębiej oddychać. Obejrzyj jakiś tutorial na You Tube o głębokim oddychaniu.

7. dziękuję za kręgosłup – który mnie dźwiga

Chodzę na dwóch nogach, nosze torebkę, plecak, torby. Czasem kręgosłup przypomina mi o sobie. Woła, że tu jest, prosi, żebym go wyprostowała. Mam siedzącą pracę i w ten sposób nie pomagam plecom. Staram się rozciągać, przyciągać. Te plecy będą mi służyć do końca życia. Innych nie dostanę.

Czujesz, że masz plecy? Co Ci mówią, w jakiej są kondycji? Może sprawić im trochę przyjemności i porozciągać?

8. dziękuję za mięśnie – bo idę, biegnę, śmieję się do bólu brzucha i otwieram słoiki

Do najsilniejszych nie należę, ale większość rzeczy siłowych rozwiązuję sposobem. Słoiki otwieram otwieraczem, meble przesuwam na wycieraczkach. Mięśnie nóg dają mi siłę dobiec do tramwaju w ostatniej chwili, a jak ktoś opowie coś śmiesznego, to tak się śmieję, że bolą mięśnie brzucha i policzki.

Pamiętasz, kiedy ostatnio się tak śmiałaś?

9. dziękuję za włosy – mogę układać je godzinę, a i tak zrobią, co chcą

i jak tu docenić swoje ciało, skoro jego część jest taka niesforna

Pamiętam jak jeszcze na studiach stała cierpliwie z lokówką wplątaną we włosy przez godzinę i to tylko po to, żeby po wejściu na przyjęcie moje włosy były tak, jakbym z nimi nic nie robiła. Po prostu cuda! Jednak jestem wdzięczna, że są. Dają mi ciepło i wygląd. Lubię swoje włosy.

A Ty, lubisz swoje włosy? Czasem jakaś odżywka? Delikatne rozczesywanie. Myślisz o nich, cieszysz się z nich? W końcu mają duży wpływ na Twój wygląd.

10. dziękuję za brzuch – lubi dobrze zjeść

tak, jedzenie to też sposób, by docenić swoje ciało

Do końca nie wiem, czy to brzuch, czy kubki smakowe lubią zjeść cos pysznego. Zwłaszcza mój brzuch, bo cierpię na zespół jelita drażliwego, więc rzadkie są te dnie, w których mnie nie boli. Staram się więc zdrowo jeść, obserwować i rozeznawać, co mi bardziej służy, a co mniej. Pomimo tych trudności lubię mój brzuch i jestem za niego wdzięczna.

A jak tam Twój brzuch? Akceptujesz go? Z jego może nieidealnym wyglądem, niestrawnościami?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kalendarz wdzięczności WRZESIEŃ i tracker nastrojów

kalendarz wdzięczności i tracker nastrojów na WRZESIEŃ

pobierz GRATIS teraz