fbpx
dziennik emocji – 7 pytań, by być bliżej siebie
emocje,  świadoma,  wdzięczność

dziennik emocji – 7 pytań, by być bliżej siebie

Dziennik emocji pomoże Ci być bliżej siebie, zobaczyć, czemu masz w sobie dane uczucia i jak z nimi pracować przez następne dni.

Uwielbiam wieczorne wdzięczności. Na chwilę przed pójściem spać siadam i dziękuję za wszystko, co mnie dziś spotkało. Za te małe dobre chwile, potem za te trudniejsze. Jeśli chcesz i sobie zadać te pytania, przejdź do wpisu o dzienniku wdzięczności.

Czasem potem przechodzę do głębszych pytań. Robię to, gdy dzień był pełen emocji, żeby zrozumieć, co się we mnie zadziało. Wiemy, że wydarzenia dnia to jedno, a co za nimi dzieje się w nas, to dużo, dużo więcej.

Po co zajmować się dziennikiem emocji?

Czy nie szkoda czasu?

Pewnie przyjemniej poczytać książkę?

Może lepiej pójść te 10 minut wcześniej spać?

Takie pytania przychodziły mi do głowy, gdy zaczynałam przygodę z dziennikiem emocji. Przecież jestem zmęczona, wolałabym coś odprężającego na wieczór, chciałabym się wyspać.

Tylko, czy rozedrgana emocjami jestem w stanie skupić się na książce, czy od razu zasnę? Nawet jak po wielokrotnym przewracaniu się po łóżku zasnę, to będę mieć koszmary, bo te emocje muszą którędyś wyjść.

Dziennik emocji to stawianie sobie konkretnych pytań, które pomogą Ci rozpoznać, skąd się dana emocja wzięła. Jeśli zdarzenie było dla Ciebie trudne, zachęci do przyjrzenia się mu.  Pomoże też pielęgnować szczęśliwe chwile.

Moje chwile z dziennikiem emocji

Na początku pisałam dziennik emocji codziennie. Chciałam poznać i zrozumieć swoje emocje. Teraz robię to najczęściej gdy nie wiem, co się we mnie dzieje, gdy czuję w sobie emocje, a nie mogę poznać skąd się wzięły lub co z nimi zrobić, jak sobie pomóc.

Czasem odpowiadam na te pytania, pisząc w zeszycie. Mam je też wypisane na pocztówce. Przyglądam się pytaniom i w myślach na nie odpowiadam.

nad-zwyczajna Ela

dziennik emocji – 7 pytań, by być bliżej siebie

1

Co dziś dało mi dobrą energię?

Wszystko jedno, czy jesteś w dobrym humorze, czy jesteś smutna lub zła, na pewno zdarzyło się dziś coś, co sprawiło, że się uśmiechnęłaś, podniosło Cię na duchu. Czasem to zwykła rozmowa, wiadomość tekstowa, pozytywny cytat, który zobaczyłaś w internecie. Odkryj ten okruszek, tą chwilkę, która podniosła Cię na duchu.

2

Co dziś wyczerpało moją energię?

Dzień jak co dzień, raz wesoła, raz smutna, zła, czy wyczerpana. Tyle emocji. Zawsze jest jednak to jedno zdarzenie, które rozładowało Twój akumulator energii. W którym momencie poczułaś się zmęczona? Po spotkaniu, rozmowie z kim? Jakieś spięcie, zaskoczenie? Coś Ci się nie udało?

3

Czego dziś dokonałam, co zrobiłam?

Tu nie chodzi o zdobycie Everestu, ale o osiągnięcie, nawet takie malutkie, ale które było ważne dla Ciebie. Może w końcu posprzątałaś w szafie, skończyłaś projekt w pracy, odbyłaś rozmowę, którą odkładałaś, opracowałaś plan ćwiczeń lub nauki języka albo po prostu ugotowałaś pyszną zupę?

4

Co dziś nie zadziałało i dlaczego?

Czujesz, że gdzieś poległaś? Znowu potknęłaś się w tym samym miejscu? Tu jest czas, by się temu przyjrzeć. Zobacz, co się faktycznie stało, teraz, gdy już pod koniec dnia emocje trochę opadły. Nie obwiniaj się, nie użalaj. W tym pytaniu chodzi o rozpracowanie swoich schematów.

5

Co muszę zaakceptować, odpuścić?

Złościsz się na koleżankę z pracy, a ona po prostu taka jest. Uwzięłaś się, żeby codziennie ćwiczyć, a dziś się nie udało i myślisz, że to już klęska. Czasem trzeba uznać, że coś jest poza naszym zasięgiem wpływu. Jeśli masz z tym trudność, poczytaj, co mogę zmienić w swoim życiu, a co nie.

6

Co bym zmieniła w dzisiejszym dniu i dlaczego?

Dzień był udany, ale czegoś mi w nim zabrakło. Może chciałabyś być bardziej efektywna, a może wręcz przeciwnie, urobiłaś się dziś po łokcie i Twoim postanowieniem będzie, znaleźć jutro czas na choć chwilę odpoczynku, delegowanie zadań, zrezygnowanie z czegoś? Każdego dnia się uczymy.

7

Jak sprawię, by jutro było udane?

Wiesz, że jutro czeka Cię bardziej intensywny dzień? Masz wymagające spotkanie? Chcesz uzupełnić swoje jutro o coś, czego zabrakło Twojemu dziś? To czas na jedno małe postanowienie, tylko na jutro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS