fbpx
dziennik wdzięczności
emocje,  świadoma,  wdzięczność

dziennik wdzięczności – wyraź swoją radość i nie tylko

Dziennik wdzięczności pomaga zobaczyć wydarzenia dnia, które sprawiły, ze czujesz się szczęśliwa. Pozwala też dostrzec dobre strony trudniejszych momentów.

We wcześniejszym wpisie zaprosiłam Cię do obserwowania swoich emocji. Oznaczanie kolorem emocji danego dnia pokazuje Ci, jak się w tym dniu czułaś. Teraz pójdziemy krok dalej.

Co dokładnie sprawiło, że tak się czułaś?

Dosyć łatwo jest powiedzieć: jestem szczęśliwa, zła, smutna. Żeby wiedzieć, co akurat spowodowało taki stan, trzeba już poświęcić dłuższą chwilę.

Najczęściej wieczorem siadam z zeszytem. Nawet jak nic nie napiszę, to zeszyt i długopis pomagają mi się skupić. Siedzę i przebiegam wydarzenia dnia. Pobudka, z jakimi emocjami wstałam, wyspana, zmęczona, zdegustowana pogodą. Potem śniadanie, poranna rutyna, szykowanie się do pracy. Myślę, jak się w tym czasie czułam, czy był jakiś bodziec, który zmienił mój stan emocjonalny.

Wydarzenia dobre i trudne – jak je odbieram

Dobre śniadanie sprawiło, że się uśmiechnęłam. Wpisuję je więc do dziennika wdzięczności.

Gdy wsiadałam do tramwaju, ktoś się do mnie uśmiechnął, dodaję kolejny punkt do listy. Niestety z powrotem autobus mi uciekł. Tu uwaga – też wpisuję go na listę wdzięczności. Dzięki temu, że musiałam poczekać chwilę dłużej, przypomniało mi się, że miałam załatwić sprawę z koleżanką. Nawet, gdy nie zobaczę nic dobrego z trudniejszej sytuacji, staram się być za nią wdzięczna, bo nigdy nie wiem, czy dzięki temu autobusowi co uciekł, nie ominęło mnie coś bardziej przykrego – kłótnia w autobusie, zbyt szybko jadący samochód na przejściu dla pieszych. Nigdy nie wiem, czy ta mniejsza trudność nie uchroniła mnie od czegoś większego.

Na czym polega dziennik wdzięczności?

Każdego dnia wpisujesz 3-5 rzeczy, zdarzeń, osób, za które jesteś wdzięczna. Chodzi o zauważenie małych, oczywistych rzeczy, docenianie ich.

Żeby ułatwić sobie wypisywanie, szukam tych małych radości w kategoriach:

1. Wdzięczność za rzeczy, zdarzenia codzienne.

Posiłki, ludzie, których mijam na ulicy, w komunikacji miejskiej, drobne małe zakupy, proste zadania domowe, chmury na niebie, drzewa, rośliny.

2. Wdzięczność za zdarzenia niecodzienne.

Może akurat zdarzyło się coś niesamowitego. Jeśli nie, to staram się przypomnieć sobie taka sytuacje z przeszłości. Dzięki temu umacniam się w tym, że dobre rzeczy dzieją się w moim życiu. Jednocześnie przypominając sobie, pielęgnuję te piękne wspomnienia, żeby o nich nigdy nie zapomnieć.

3. Wdzięczność za trudności.

Nerwowa rozmowa w rodzinie, niedogadanie w pracy, kasjerka z fochem. Zimny dzień, zapomniałam zrobić coś ważnego. W tych wszystkich sprawach staram się zobaczyć choć odrobinę dobra.

Jeśli chodzi o relacje, to mimo tego, że akurat dziś trudna, to jestem wdzięczna za tych ludzi wokół mnie.

Zmarzłam? – ale jestem wdzięczna, że mogłam wrócić do ciepłego mieszkania, napić się gorącej herbaty.

Przypaliłam kaszę – w ogóle to luksus, że mam kuchenkę, bieżącą wodę.

Jak prowadzić dziennik wdzięczności?

Sposobów na dziennik wdzięczności jest co nie miara. Wszystko zależy od Twoich chęci i kreatywności.

1. w kalendarzu

Kup kalendarz i w nim codziennie wpisuj swoje małe radości. Możesz podzielić na 3 rodzaje wdzięczności – codzienne, niecodzienne i trudne.

2. w zeszycie

Weź zwykły zeszyt, w kratkę, linie, czy gładki lub bullet journal (zeszyt w kropki).

Podziel rozłożone 2 kartki na 31 kwadracików i każdego dnia wpisuj swoje małe wdzięczności. Każdy kwadracik możesz podzielić na 3 rodzaje wdzięczności.

Zauważyłaś, że piszesz więcej – na każdej kartce rozpisz tylko 1 tydzień.

Nie musisz wypisywać wdzięczności codziennie. Pozostałe dni po prostu będą w kalendarzu puste. W zeszycie zaś, nie umieszczaj tych dni.

3. jak pamiętnik

Jak masz potrzebę zatrzymać się przy tych wdzięcznościach, opisywać je bardziej, niż tylko hasłowo, stosuj formę opisową.

Wypisuj zdarzenia jedne pod drugimi. Przypomina to formę pamiętnika.

4. gotowy dziennik wdzięczności

Nie masz pomysłu na formę dziennika wdzięczności? Może czasem trudno Ci odkryć wdzięczności danego dnia?

Skorzystaj z gotowych kartek dziennika wdzięczności. W każdym miesiącu znajdziesz podpowiedzi, za co mogłabyś być wdzięczna. Pobierz bezpłatnie tutaj gotowe dzienniki wdzięczności.

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS