fbpx
emocje we mnie
emocje,  szczęśliwa,  wdzięczność

emocje we mnie – dziękuję za to, co czuję – 10 inspiracji

Jakie się pojawiają emocje we mnie pośród wydarzeń dnia? Czy tylko działam, czy też odczuwam i jak bardzo to wpływa na moje dalsze decyzje?

Zauważam wielkie wydarzenia, ba! wręcz wspominam jeśli są dobre i rozpamiętuję latami te negatywne. Ach, te wszystkie emocje we mnie . Uczę się dostrzegać i cenić małe rzeczy, takie jak ciepła herbata po ulewnym deszczu czy książka z wciągająca historią. Cieszę się też z tego, że mam rodzinę, przyjaciół. Za to łatwo jest być wdzięcznym. A za emocje? Za to, co mam w środku?

Wbrew pozorom nie tylko biegasz w ciągu dnia, ale i przeżywasz. Emocje się przeplatają. Rozczarowanie gdy ucieknie autobus wyrażone głębokim westchnieniem. Radość, gdy spotkasz koleżankę na korytarzu i wymienicie się uśmiechami. Ta szybka wymiana spojrzeń i już obie wiecie o co chodzi.

Zapraszam Cię dziś w podróż w głąb Twoich emocji. Rozpoznasz je, zainspirujesz się i docenisz bogactwo, które jest w Tobie.

poczuj w sobie emocje, żyj nimi,

nad-zwyczajna Ela

.

1. Za emocje – czuję, że żyję i doświadczam

Złoszczę się, że się złoszczę. Pytam się siebie dlaczego? Rozmawiasz czasem ze sobą? Czasem możesz dojść dzięki temu do zaskakujących wniosków. Piszę codziennie swoje myśli, takie wolno płynące. Nie, to nie pamiętnik, to pisanie kreatywne, czyli tego, co jest akurat w głowie.

Czy złość jest zła? Czy dobra jest tylko radość? Każda emocja jest dobra, pokazuje Ci to, co czujesz. Nie tylko racjonalny umysł się liczy i mówię to ja, racjonalistka. Chcesz mnie lepiej poznać? Zapraszam do tekstu o mnie.

2. Za śmiałość – gdy sama siebie zadziwiam

Czy emocje we mnie są dobre?

Zadziwiam siebie samą, czasami. Gdy na czymś bardzo mi zależy lub gdy działam w imieniu innej osoby. Ta śmiałość, to uśmiech i ponowne zadanie pytania, prośba o wytłumaczenie. Śmiałość, to podejście i doproszenie się o swoje. Potem mam uczucie, że dokonałam niewykonalnego.  Te moje osiągnięcia czasem dostrzegam dopiero przy wieczornym pisaniu wdzięczności.

Jesteś czasem siebie dumna? Czy tylko dobijasz do celu, odbijasz kartę i pędzisz do następnego etapu jak w maratonie? Jak zwolnić, przestać gonić, poczytaj.

3. Za współodczuwanie – choć trochę rozumiemy się nawzajem

Siedzimy w pracy, wystarczy wymiana spojrzeń i każda z nas wie, o co  chodzi, co pomyślałyśmy. Piszę z koleżanką na Messengerze. Nawet nie doprecyzuję, a ona już trafnie ocenia moja sytuację. Wtedy dziękuję za to niesamowite połączenie, wzajemne zrozumienie, wsłuchanie się w ważną dla mnie osobę.

Są takie emocje, zdarzenia, których się nie da wypowiedzieć słowami, a ta bratnia dusza zrozumie. Okaż czasem radość i wdzięczność tej osobie, niech wie, że widzisz i doceniasz.

4. Za wyciszenie – gdy w końcu przychodzi ten moment, że słyszę własne myśli, a emocje we mnie cichną

Jako introwertyk, mam w ciągu dnia więcej chwil ciszy. Długo myślałam, że tylko ten typ osobowości tak ma. Zauważyłam jednak niedawno że i ekstrawertycy potrzebują kilku minut samotności. To nie jest zła samotność. To moment usłyszenia własnych myśli, rozważenia i podjęcia trudnej decyzji, te 5 minut, gdy przypominam sobie co z kim, gdzie i jak miałam załatwić.

Zaczątkiem do takiego wyciszenia może być umiejscowienie się w wygodnym miejscu, coś ciepłego do picia i jeśli lubisz to cisza muzyka w tle. Ja wolę wtedy szum drzew. Piosenki to też słowa, a tu chodzi o własne myśli, wolne, te z głębi. Dobrym wyciszaczem jest też woda. Poczytaj o tafli wody i spokoju rybaka.

Zdarzają Ci się takie chwile? Czekając na autobus nie patrz w komórkę, a spójrz do góry, w niebo. I czekaj, pozwól myślom płynąć.

5. Za przytulanie – odrobina miłości

Dzieci uwielbiają się przytulać. Przytulenie dziecka to jak głęboki oddech. Jaki stres, niepokój, pośpiech, gdy przytulasz dziecko? Przytulenie do ukochanej osoby daje poczucie bezpieczeństwa, to takie „wszystko będzie dobrze, akceptuję Cię taką, jaka jesteś, damy radę”.

Kiedy ostatnio się przytulałaś? Postaraj się dziś lub w najbliższym czasie z kimś przytulić. Zatrzymają tą chwilę.

Co daje wdzięczność

6. Za tańce – wyrażanie radości, gubienie smutków

Mnie muzyka w tańcu nie przeszkadza. Kiedyś chodziłam na kurs tańca klasycznego (czytaj baletu). Nie była najlepsza, i to tez nie było najważniejsze. Ćwiczyłam, słuchałam muzyki z pianina i odpływałam w piękny świat. Zostawiałam za sobą trudy pracy, pozostałe obowiązki, sprawy do załatwienia, zaległości.

Tańczysz czasem? W domu też możesz się roztańczyć. Włącz ulubioną piosenkę. Na początku możesz czuć się dziwnie, ale to normalne i minie.

7. Za niespodzianki – lubię być miło zaskoczona

Lubię małe niespodzianki, gdy ktoś pamięta, że coś sprawia mi przyjemność. Niespodzianka to też miłe słowo od kogoś. Też sama staram się robić niespodzianki, ale spontaniczność nie leży w moim charakterze, więc nie mają ze mną łatwo.

Dzieci reagują z ekscytacją na każdy drobny upominek. Czy cieszysz się jeszcze z niespodzianek? A może szukasz podtekstu, interesowności tej drugiej osoby?

8. Za oczekiwanie – gdy nie mogę się doczekać

Wakacje, uwielbiam planować wszelkiego rodzaju wyjazdy. Oglądać mapy, szlaki, muzea i atrakcje turystyczne. Z ciekawością czytam o historii miejsca, ciekawostkach, zwyczajach. Lubię wiedzieć, ale pozostawiam sobie margines na niespodzianki. Czekam też na spotkania rodzinne, na pogaduchy z przyjaciółką.

Czekanie czekaniu nie równe. W jakich sytuacjach czekanie Ci się dłuży, a w jakich masz z tego przyjemność? Jak czekasz na przyjęcie, wakacje, koleżankę?

9. Za zdziwienie – gdy nie wierzę własnym oczom, uszom

Wieczorem przypomniało mi się, że w pracy zrobiłam istotny błąd. Całą noc bałam się tego konsekwencji. Rano przyszłam i okazało się, że w międzyczasie sytuacja zupełnie się odwróciła. Prace musiałam co prawda zrobić od nowa, ale żadnych konsekwencji tego mojego błędu.

Masz większe oczy ze zdziwienia pozytywnymi sprawami czy tymi trudnymi? Może dziwi cię zachowanie ludzi i zastygasz. Zdziwienie to emocja, dobra emocja. Najważniejsze jest, jak na nie zareagujesz.

10. Za ciekawość – uczę się z zainteresowaniem

Czasem przyjmuję sytuację taką, jaka jest, a czasem dociekam. Im bardziej mi na czymś zależy, tym więcej mam pytań i szukam. Wzbudzam w sobie ciekawość także przy monotonnych zadaniach, czasem żeby po prostu nie zasnąć.. W pracy, przy rutynowych czynnościach staram się zwracać uwagę na różne rzeczy, dowiadywać się nowych aspektów. Tak samo z hobby, jak blog, pisanie, angielski.

Interesujesz się tym, co się dzieje wokół Ciebie? Jak podchodzisz do nowych rzeczy? Zaciekawienie obniża niepokój, a wzmacnia ekscytację, dobrą energię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS