fbpx
Jak być wytrwałym
świadoma,  szczęśliwa,  wdzięczność

Jak być wytrwałym na przekór trudnościom i zniechęceniu?

Jak być wytrwałym na przekór trudnościom i zniechęceniu? Bądź wdzięczna i doceniaj siebie.

Co sobie ostatnio obiecałaś? Będziesz więcej się ruszać? Nie będziesz dojadać między posiłkami? Nie dasz się sprowokować w pracy? Będziesz częściej czytać, uczyć się języka? Tak myślę, czego ja sobie jeszcze w życiu nie naobiecywałam. Wszystkie te rzeczy są jednak długo-celowe. Język włoski sam mi do głowy przecież nie wejdzie, wymaga kilku lat mojej pracy. Dbanie o dobre żywienie, to ciągłe podejmowanie decyzji. W pracy, gdy mam dobry dzień, nikt mnie nie wyprowadzi z równowagi, ale gdy się nie wyśpię … sama wiesz jak to jest.

Każdy dzień to podejmowanie decyzji, nie tylko tych łatwych i przyjemnych, ale najczęściej tych wymagających, w imię naszego większego celu.

Jak mam sobie wytłumaczyć, że gimnastyka jest dobra. Ta, którą zamęczam moje ciało co któryś dzień, po której mnie wszystko boli, zajmuje mi czas i wiadomo, zamiast tej gimnastyki mogłabym zrobić milion innych ważnych rzeczy. Logicznie wiem, w dłuższej perspektywie da mi to zdrowe ciało. Co z tego, gdy całą sobą nie mam ochoty się wysilać. Wiem, że nie tylko ja tak mam. Wiele osób nie ćwiczy, co potem kończy się bólem pleców, rehabilitacją i garbatymi plecami na stare lata. Na zachętę zajrzyj do 10 banalnie prostych i szybkich ćwiczeń.

Nie wiem, co jest gorsze, zewnętrzne trudności czy zniechęcenie?

Jeśli jestem bardzo zdeterminowana, to żadne przeciwności mnie nie odstraszą. Wiem, że wtedy będzie trudniej wejść na górę, gdy jej szlak oznaczono jako dla zaawansowanych, ale postanowiłam i wejdę, bo chcę.

Gorzej, gdy zapał opada. Myślę sobie – „a właściwie po co się męczyć”. Bez widoków z tej góry, też będę żyć. Może jakość mojego życia nie będzie taka sama, bo pozbawiona tego pięknego wrażenia, ale życie się dalej toczy.

Dlaczego wdzięczność sprzyja wytrwałości?

Dzięki wdzięczności jestem bardziej odporna na zmiany, wyzwania, trudne okoliczności i relacje. Skąd to się bierze? W każdej sytuacji szukam choć okruszka dobrej strony, nadziei na przyszłość. Ta drobinka daje mi siłę, by przetrwać, by się podnieść.

Jak być wytrwałym

Jestem super, bo podjęłam to wyzwanie.

Wdzięczność powie Ci, że jesteś super, bo w ogóle podjęłaś to wyzwanie. Chcesz coś zmienić, masz mniej więcej plan na to i wystartowałaś. Czy to nie jest już ogrom pracy?

Przypomni Ci, że już w swoim życiu sporo Ci się udało i tym razem też będzie dobrze. Jak chcesz i Ci zależy to potrafisz. Nie ma co się poddawać. Przypomnij sobie swoje małe sukcesy. Wdzięczność będzie się z Tobą cieszyć z tamtych sukcesów. Jak chcesz, to je zapisz. To nie jest tak, że nigdy nic Ci się nie udało. A jeśli tak myślisz, to poczytaj o zakazanych słowach „nigdy” i „żaden”.

Uśmiechnie się do Ciebie, gdy będziesz czuć się głupio patrząc na super instruktorkę, a Ty ze swoimi pokracznymi ruchami (mówię o swoich odczuciach na zajęciach fitnessu – rozciągania). Wdzięczność doceni, że dobrze, że po prostu jesteś, jakoś trzeba zacząć i to ma sens, a efekty i zmiana przyjdą z czasem. Poczytaj więcej o docenianiu siebie.

Czym jest ta mała przeszkoda, skoro mam wielki cel.

Doda Ci otuchy, gdy po roku nauki języka obcego popłaczesz się, bo nadal nic nie rozumiesz. Wdzięczność pokaże Ci, że jednak trochę rozumiesz, że w ogóle coś rozumiesz! Warto zatem uczyć się dalej.

Powie Ci, że ta trudność jest tylko przejściowa, a potem będzie coraz bliżej celu. Nawet, żeby zjeść obiad, trzeba podjąć wysiłek jego ugotowania (nawet w cateringach jest wysiłek, bo musisz podjąć decyzję który wybrać i jaką wersję diety). Wdzięczność w trudności doceni, że masz ręce, nogi, głowę i że możesz działać.

Przerwa w dążeniu do celu pozwala mi wrócić z większym zapałem.

Zauważy, że to, że się raz poddałaś, to nie szkodzi, to tylko raz czy dwa i nadal możesz wrócić na ścieżkę wyzwania. Cóż to jest kilka dni przerwy, leniwy odpoczynek, zamiast wysiłku? Jesteś tylko i aż człowiekiem. Tylko, bo każda z nas ma gorsze chwile. I aż człowiekiem, bo w każdej chwili możesz wziąć głęboki oddech i wrócić do realizacji swojego celu. Tak po prostu, bez obwiniania się. Jak być wytrwałym, gdy jest Ci naprawdę źle? Trzeba to przetrwać, pamiętać, że jest to chwilowe (o ile nie jest ciężką chorobą). Może ten filmik – dobre słowa na trudne dni Ci pomoże.

Dobrzy ludzie wokół mnie zawsze mnie wesprą.

Znajdzie Ci bliską duszę, która Cię wesprze na Twojej drodze. Wdzięczność za ludzi wokół nas. Nawet, gdy najbliżsi nie wesprą, to może znajomi z pracy, z internetu? Dziel się tym, co podejmujesz, nie wstydź się.

Jak być wytrwałym? Bądź wdzięczna.

Wdzięczność pomaga utrzymać w Tobie nadzieję, że się uda, że podejmowany wysiłek jest tylko przejściowy, że już widzisz małe pozytywne iskierki. Wdzięczność przypomni Ci o wielkim celu i codziennie małymi kroczkami, będzie do niego przybliżać.

nad-zwyczajna

Ela

Chcesz poćwiczyć, jak być wdzięczną, jak być bardziej wytrwałym wobec przeciwności i zniechęceniu?

Pobierz gratis kalendarz wdzięczności.

oraz mini ebook z 14-dniowymi ćwiczeniami wdzięczności.

Co daje wdzięczność

Pokażą Ci pozytywne chwile Twojego życia, pomogą skupić się na tym, co dobre i uwrażliwią Twój wewnętrzny wzrok.

Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS