fbpx
jak dobrze wybrać
małe kroki,  świadoma

jak dobrze wybrać, czyli jak kupowałam kanapę

Ile czasu zajmuje Ci podjęcie decyzji o wybraniu nowego kalendarza, nowej kanapy, zasłonek?

Jak długo zastanawiasz się, jakie wybrać studia, kurs, czy zmienić pracę?

Wiem, jedne wybory idą szybciej, drugie wymagają dłuższych poszukiwań, ale na to, jak dobrze wybrać jest jeden sposób. Ja z niego korzystam od wielu lat. Najlepszy w sytuacji, gdy czuję, że zbyt długo się waham, gdy nie daje mi spać po nocy, gdy znajomi już po kilka razy pytają, czy zdecydowałam.

Żeby Ci nie teoretyzować, opowiem, jak kupowałam kanapę do salonu, to będzie najlepszy przykład. Możesz ten sposób wykorzystać do podjęcia naprawdę każdej decyzji. Ja dzięki niemu mam mieszkanie, zmieniałam pracę, ale też i wybierałam kanapę i roczny kalendarz, który dla życia blogera jest bardzo ważny.

Zaczynamy,

nadzwyczajna Ela

1. Poszukaj opcji

Szukałam kanapy od kilku miesięcy. Jakiej? – spytasz. O takiej, wymarzonej, to chyba oczywiste. Przeglądałam w kółko strony firm z meblami, Allegro. Do tego chodziłam po salonie, mierzyłam, rysowałam na kartce. Szukałam najlepszego rozwiązania, sprawdzałam, jakie są dostępne wielkości kanap, rodzaje materiałów, sposoby rozkładania. W końcu poprzednią kanapę kupowałam 18 lat temu, więc od tego czasu rynek się zmienił.

To był dobry czas, choć już czułam się zmęczona. Coraz mniej miałam ochoty wchodzić do Internetu, że niby może natrafię na taką kanapę, jaką chcę. Aż doszłam do momentu, że śniło mi się, że wybierałam kanapę, wybierałam i wybrać nie mogłam.

To była ta chwila, gdy powiedziałam stop. Dałam sobie tydzień, żeby jeszcze raz się przyjrzeć kanapom i ostateczny termin na podjęcie decyzji – kolejna sobota.

Przypuszczam, że problem, zadanie już od jakiegoś czasu jest w Twojej głowie. Spędzasz nad nim godziny w internecie, Allegro, Ceneo i fora dyskusyjne w tym wątku znasz już na pamięć. Myślę, że masz już wystarczającą wiedzę w zakresie dokonywanego wyboru.

Zaznacz dzień w kalendarzu, gdy podejmiesz ostateczną decyzję. Żeby to tylko nie był zabiegany dzień, ale taki, w którym wygospodarujesz godzinę, żeby ze spokojną głową dobrze wybrać.

Myślisz o studiach, szkoleniu, kursie?

Poszukaj w internecie szkół, kursów? Które najbardziej do Ciebie przemawiają? Może to jeszcze niedokładnie to, czego szukasz? Może, zanim rozpoczęłaś poszukiwania, nie wiedziałaś w ogóle o takiej opcji kursów?

2. Przygotuj kategorie, pierwszy krok do tego jak dobrze wybrać

Wiedziałam już na czym mi zależy. Kanapa ma być:

 • na długość do 2,10 m, żeby zmieściła się między regałem a witryną;
 • pojemnik na pościel;
 • opcję rozkładania;
 • dosyć twarda, bo zamierzam na niej też spać;
 • głęboka, żebym siedząc mogła podkulić na niej nogi;
 • praktycznego koloru i kształtu pasującego do mieszkania;
 • wyższe oparcie od standardowych niskich poduszek.

Zapisałam sobie to wszystko w notesie o tak:

KANAPAtwardośćgłębokośćwyglądoparcieSUMA
1
2

Pojechałam do wybranego salonu mebli. Opcjami niezmiennymi były pojemnik na pościel, funkcja rozkładania i długość do 2,10 m. Przy tych punktach byłam nieugięta, więc za kanapami bez tych cech nawet się nie zatrzymywałam.

Chodziłam po sklepie, na kartce pisałam nazwy kanap, wymiary, kolory. Pstrykałam fotki, bo jak coś widzę, to łatwiej przywołać w pamięci.

Nadszedł Twój dzień podjęcia decyzji. Ja pojechałam do sklepu, ale niektóre decyzje podejmujesz w domu. Zależy od Ciebie.

Ważne jest, żebyś miała na to czas.

Weź dużą kartkę. Wypisz na niej, co jest dla Ciebie ważne, a co zupełnie nieistotne w Twoim wyborze. Bez czego się nie obejdziesz, na co jesteś w stanie przymknąć oko.

Wypisz wiele cech, a potem je zminimalizujesz do kilku. A jak chcesz, to od razu napisz 5, to wystarczy.

Zaznacz 2-3 najważniejsze.

Gdy zastanawiasz się nad wyborem mieszkania, a oglądałaś już z co najmniej 5 i w każdym coś Cię przyciąga, to napisz, czego oczekujesz od nowego mieszkania, lokalizacja? Strona, na którą wychodzą okna? Sąsiedztwo? Szkoła, przedszkole? Cena? Metraż? Odległość od rodziny? Komunikacja miejska? Balkon?

Które z tych wszystkich kategorii są dla Ciebie najważniejsze? Z czego nie zrezygnujesz? Co było największym minusem poprzedniego mieszkania? W moim poprzednim mieszkaniu ciągle zmagałam się z kiepską komunikacją miejską. Po prostu były prawie 2 km do przystanku. Teraz mieszkam w bloku, koło którego jest przystanek i to sobie cenię.

3. Porównaj cechy

Poszłam do restauracji. Po 2 godzinach w sklepie jak na mnie to bardzo dużo. Zgłodniałam. Przy kawie wyjęłam moją narysowaną na kartce tabelkę i zaczęłam uzupełniać. W pierwszej kolumnie jedna pod drugą wypisałam nazwy kanap.

Wybrałam też wartości. Jeśli kanapa spełnia cechę, dostaje 2 punkty, jeśli po części – 1 pkt, jeśli wcale, to 0.

Zaczęłam podliczać i po o uzupełnieniu moja tabelka wyglądała tak:

KANAPAtwardośćgłębokośćwyglądoparcieSUMA
1) beżmiękka – 0 tak samo -1 2wyżej – 25
2) brąztwarda – 2 tak samo -1 1niskie – 04
3) blady różtwarda – 2 głębsza – 2 2tak samo -17
4) zieleńśrednio – 1tak samo -11 wyżej – 2 5
5) bordotwarda – 2głębsza – 22 tak samo -1 7

* tak samo – to odniesienie do obecnej kanapy

Od razu zobaczyłam, że tak naprawdę przyjmuję pod wybór tylko 2 kanapy (bordo i blady róż), bo pozostałe otrzymały dużo mniej punktów.

W głowie masz burzę, wahasz się i masz do tego prawo. Mieszają się uczucia, rozum. Na kartce wszystko masz jasne, widzisz plusy i minusy. Poukładane logicznie. Dlatego tak bardzo zachęcam Cię do tej tabelki. Zobaczysz to, co masz w głowie, zracjonalizujesz. Z konsekwencjami tego wyboru spędzisz najbliższy czas. Ważne, żebyś się z nim dobrze czuła, żebyś nie mówiła, że podjęłaś decyzję w emocjach lub że tamten laptop byłby jednak lepszy.

Co jest dla Ciebie ważne w nowym laptopie? Pamięć czy boczna klawiatura cyfrowa? Ilość wejść USB? Czytnik płyt? Jak wybierałam laptop, to czytnik płyt był dla mnie tak nieistotny, że nawet nie zauważyłam, że nowy wybrany laptop go nie ma! Dopiero po kilku tygodniach jego użytkowania, gdy dostałam płytę od znajomej, zobaczyłam, że nie mam gdzie jej włożyć w laptopie. Za to bardzo ważna była wielkość ekranu. W swojej tabelce dostała podwójna ilość punktów.

4. Podejmij decyzję

Ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że z tej burzy w mojej głowie, stało się oczywiste, że albo kanapa bordowa, albo pastelowo różowa. Reszta odpadła w poprzedniej rozgrywce. Poczuła się lżej. Tylko teraz, którą z tych dwóch? Napisałam do dwóch osób, którym ufam i które mnie znają. Pomogły mi. Dokończyłam kawę i kupiłam kanapę. Ilekroć na nią patrzę, wiem, że dobrze wybrałam.

A oto moja kanapa:

jak dobrze wybrać

Przyszedł czas na ostateczny wybór. Zobacz, jak nagle oczyściło się pole walki. Już wiesz, za czym nie warto się oglądać, rozczulać. Wybrałaś w końcu według swoich preferencji.

Jak dobrze wybrać ostatecznie?

Kiedy zostały Ci tylko 2 opcje, możesz to jeszcze przez dzień przemyśleć, popytać znajomych lub samej zdecydować.

To będzie najlepsza decyzja, jaką mogłaś podjąć w tym momencie z posiadaną wiedzą – wcześniejsze rozeznanie w sprawie, upodobaniami – Twój gust i ograniczeniami – lokalowe, finansowe.

Życzę ci samych dobrych wyborów.

Z dobrego wyboru będziesz się cieszyć na początku, potem taka moja kanapa będzie stałym elementem mieszkania do tego stopnia, że zapomnisz o niej. Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się z rzeczy codziennych. Zajrzyj na wpis Radość z posiadania rzeczy.

jak dobrze wybrać

6 komentarzy

 • Rafał

  Sam również długo wybierałem kanapę, bo dobre 3 miesiące i musiała spełniać moje kryteria. Ale wolę spędzić na tym dużo czasu i być zadowolonym, niż zrobić to szybko i zacząć marudzić o remoncie po 2 latach jak moi sąsiedzi. Mam swoją już 6-7 lat i nadal jest idealna. Może nawet zabiorę ją do kolejnego mieszkania.

  I nigdy nie kupuję mebli w oparciu o internet. Mogę dokonać wstępnej selekcji, ale zawsze muszę dotknąć, poczuć, usiąść i porównać. I co do kanapy – jeśli nie potrzebujesz rozkładanej, bo gości masz raz na rok i przeważnie nie nocują, to daruj sobie to rozkładanie. Samo siedzisko jest 10x wygodniejsze i nie trzeszczy, a dom ma służyć przede wszystkim Tobie. Goście sobie poradzą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS