fbpx
jak nie generalizować
małe kroki,  świadoma

jak nie generalizować – ZAWSZE, WSZYSCY, KAŻDY

Albo wszystko, albo nic. Myślenie zero jedynkowe. Jak nie generalizować, nie tragizować i unikać przejaskrawień, zwłaszcza w negatywnym kontekście.

Zawsze coś mi się przytrafia, zawsze przegrywam, zawsze pada jak mam urlop i jak nie generalizować ? … cofamy taśmę …. trrrr trrrr trrrr …. A jednak 3 lata temu, jak byłam w czerwcu nad morzem koło Gdańska, to leżałam na leżaku przez 3 dni, tak było gorąco. Czyli jednak nie zawsze, a czasem.

Zmieniamy biegun. Było NIGDY i ŻADEN, a teraz będą WSZYSCY, ZAWSZE, KAŻDY.

Do wpisu o NIGDY i ŻADEN zajrzyj tutaj. Teraz generalizujemy w drugą stronę, a właściwie w przejaskrawiony sposób chcę Ci pokazać, jak to wygląda z boku.

Czy często słyszysz takie zdania lub jesteś ich autorką?

Ty ZAWSZE narzekasz.

Dlaczego ZAWSZE krzyczysz?

Ja ZAWSZE przypalę garnek.

Co jeszcze robisz ZAWSZE?

Czy na pewno ZAWSZE, czy tylko w określonych sytuacjach? Wiem, takie analizowanie nie jest łatwe, nie da się tego zrobić w 5 minut, ale zmywając naczynia po obiedzie już tak. Zmywanie, pranie ręczne, wieszanie, prasowanie relaksują. Proste, automatyczne czynności, umysł ma przestrzeń. Wędrujesz myślami, poszukaj wydarzeń, które zaprzeczają Twojemu ZAWSZE. To pierwszy krok do tego, jak nie generalizować.

Może ta osoba nie ZAWSZE narzeka, tylko wtedy, gdy jej coś doskwiera, a nie umie tego powiedzieć, zwrócić się o pomoc? To ja uwiera i wychodzi bokiem, narzekaniem.

Czy Ty zawsze krzyczysz? Czy wtedy, gdy jesteś zmęczona, a w głowie masz jeszcze kilka obowiązków, które musisz zrobić dziś. Zmęczenie, nie wyrabianie się w czasie, sterta powinności, wszystko ciąży.

Przyjrzyj się temu i poniższym przykładom. Zobacz, jak zamienić ZAWSZE. Z łatwością korzystaj z GDY. 3 litery zmieniają Twoje myślenie, to jak inni ciebie odbierają, pokazują czasowość tych trudniejszych chwil.

.

Ty ZAWSZE narzekasz.

Zauważyłam, że narzekasz, gdy jesteś głodny.

.

Dlaczego ZAWSZE krzyczysz?

Zauważyłam, że gdy się niecierpliwisz, to krzyczysz.

.

Ja ZAWSZE przypalę garnek.

Często przypalam garnek.

.

WSZYSTKIE rośliny mi padają, nie mam do nich ręki.

Wracając do wypróbowania wszystkich diet wspomnianych w poprzednim artykule jak nie uogólniać i rodzajów treningów. Teraz weźmiemy pod lupę wyraz „WSZYSCY” i jego odmiany.

WSZYSTKIE rośliny mi padają, nie mam do nich ręki.

To był mój komunikat przez długi czas. Ograniczyłam rośliny do dosłownie 3, a i tak te biedaki ledwo trwały. A wiesz, jaka była prawda? Wybierałam złe rośliny. I nie, nie chodzi o to, żebym miała same kaktusy. Okna mojego mieszkania wychodzą na wschód, a ja uparcie wybierałam wszystkie, które potrzebowały ekspozycji południowej, czyli dużo więcej słońca. Bez słońca moje bidulki padały.

To, że WSZYSTKIE rośliny mi padały wynikało z mojej ograniczonej wiedzy w tej dziedzinie.

Dopiero jak poczytałam o rodzajach roślin i wybierałam je z głową, a nie po kolorze i wyglądzie, to teraz roślinki rosną zdrowo i mam ich koło 30. Serio!

To tyle o moich zielonych przygodach, więcej o moich roślinkach poczytasz tutaj. Teraz popatrz, jak przeformatować zdania na pozytywny dla mózgu komunikat:

.

WSZYSTKIE rośliny mi padają, nie mam do nich ręki.

Rośliny, które wybieram, nie wytrzymują długo.

.

WSZYSCY dyrektorzy mają swoich ulubieńców.

Mój dyrektor czasami faworyzuje niektórych..

.

Nie lubię czytać (WSZYSTKIE) książki są nudne.

Nie napotkałam jeszcze na odpowiadającego mi autora.

.

Każdego dnia każdy człowiek … czyli jak nie generalizować

Lubię denerwować narzekaczy, oj uwielbiam, zwłaszcza tych, których już choć trochę znam. Wyprowadzać ich z ich przekonań o sobie samych, zaprzeczać ich twierdzeniom.

– Wiesz, nie mam siły, każdego dnia chodzę niewyspana.

– Każdego? A mówiłaś, że teraz w weekend sobie pospałaś i miałaś tyle energii …

– Ja, w weekend?

– No tak, pamiętasz? Wczoraj opowiadałaś, jak to byliście potem na spacerze i dzień był taki świetny …

.

Naprawdę, ci narzekacze mają to tak we krwi, że nawet nie pamiętają dobrych chwil. Bądź uprzejmą koleżanką i pokaż im, że jest coś dobrego w ich życiu.

To może nie być łatwe, bo narzekanie i uogólnianie mają tak bardzo w genach, że Ty milion razy możesz im udowadniać, ze ich KAŻDY to nie KAŻDY, a oni Ci przytakną i za 5 minut znów usłyszysz, że KAŻDY dzień jest pochmurny.

Ludzi nie zmienisz, ale to , że już zauważysz jest sukcesem. Zmieniając swój sposób komunikacji sprawisz, że Ty będziesz myśleć bardziej optymistycznie. Wyklucz ze swojego słownika KAŻDY. Te kilka przykładów pomoże Ci znaleźć zamienniki:

.

KAŻDY ma lepiej ode mnie.

Kilku osobom, które znam, lepiej się powodzi.

.

KAŻDA próba kończy się fiaskiem.

Jeśli robię to samo już kolejny raz, jak może być inny rezultat.

.

KAŻDY weekend spędzamy w domu.

W ostatnim miesiącu nigdzie nie byliśmy.

.

Życzę Ci odkrywania iskierek dobra w Twoim życiu,

nad-zwyczajna Ela

jak nie generalizować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS