fbpx
jak nie myśleć o przeszłości
świadoma,  szczęśliwa,  wdzięczność

jak nie myśleć o przeszłości

Jak nie myśleć o przeszłości , skoro tyle ważnych zdarzeń w niej było, tyle bólu. Przenieś się w teraźniejszość, dzięki wdzięczności.

Siedzisz i zastanawiasz się, jak nie myśleć o przeszłości . Często zamyślasz się nad książką, przegapiasz swój przystanek, makaron dawno przestał być al dente.

Dziś chcę Cię naprowadzić na inną drogę. Chcę Twoją uwagę skupić na teraźniejszości. Wiem, przeszłość powraca w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Przyszłość z kolei jest znakiem zapytania. Tyle niewiadomych. W Twojej głowie wiele scenariuszy innej przeszłości i domniemanej przyszłości się pojawia. Czasem nawet ciężko mi się od tego uwolnić.

Wizja różowego słonia.

No jak nie myśleć o przeszłości, o tym, co się wydarzyło, co bolało, kto zawiódł, co zrobiłam niepotrzebnego, ile czasu straciłam. Jak nie myśleć o …

Jest takie popularne zadanie psychologiczne. Nie myśl teraz o różowym słoniu. Nie myśl teraz o tym różowym słoniu, co staje na dwóch tylnich nogach… A teraz powiedz, co widzisz? Oczywiście, że różowego słonia stojącego na tylnich nogach.

Tak samo z Twoja przeszłością. Jeśli stawiasz sobie pytanie, jak o niej nie myśleć, mimowolnie ją przywołujesz.

Najlepiej jest odwrócić uwagę. Tak widzę z mojego doświadczenia. Najlepiej zająć się czymś innym, zobaczyć to, co teraz mam przed sobą. Wczuć się w to, co teraz robię, gdzie jestem. Do tego przyda się nam wdzięczność.

Wdzięczność pomaga wejść w teraźniejszość.

Jestem, że tak powiem fanka psychologii pozytywnej, czyli w skrócie, na skupianiu się na dobrych rzeczach.

Skup się na tym, co TERAZ robisz, na tym, gdzie TERAZ jesteś. Czasem to nie takie łatwe. Na przykład, gdy przygotowujesz kolację tylko dla siebie, a wcześniej robiłaś to też dla drugiej osoby. Gdy idziesz ze znajomymi do teatru, czy parku, a wcześniej chodziłaś tam z kimś dla Ciebie naprawdę ważnym. Więcej o tym, jak i po co biegną moje myśli.

Potrzebujesz więcej niż TERAZ.

Dlatego, moim zdaniem nie starcza samo teraz. Chcę, byś zobaczyła plusy swojego teraz. Nie tylko zobacz, że teraz siedzisz na kanapie, ale doceń, że masz kanapę, wygodne miejsce, że masz internet, że umiesz czytać. Wbrew pozorom to rzeczy nie dla wszystkich dostępne.

Bądź w teraźniejszości i ciesz się zielenią w parku, śpiewem ptaków, innymi spacerującymi. Doceń, że masz praktyczną torebkę, w której wszystko mieścisz. Doceń ostry nóż, którym bez problemu kroisz pomidory. Poczuj się jak szefowa kuchni, biegle władająca nożem. Wtedy i ta kanapka będzie smakować inaczej, bo nabierzesz ochoty na zrobienie sobie ładnej i smacznej kanapki, zamiast po prostu kanapki.

jak nie myśleć o przeszłości

Nie martw się na zapas.

Pięknie jest, gdy widzisz swoją przyszłość pozytywnie, gdy wierzysz, że marzenia się spełnią, gdy planujesz, wkładasz wysiłek, by realizować swoje plany.

Znam też takie osoby, które podążając za puchatkowym Kłapouchym mówią, że i tak się nie uda. Twoje myślenie skupia się na przewidywaniu upadków, porażek i życiowych klęsk. W ogóle nie ma co podejmować wysiłku, skoro i tak wszystko, co budujesz runie.

Dlaczego tego nie robić?

Z jednej strony mówi się, że prawie żadne z naszych czarnych scenariuszy się nie sprawdzają. No chyba, że są poparte realnymi przesłankami. Bo większe jest ryzyko potrącenia samochodem, gdy idziesz w poprzek jezdni, niż gdy cierpliwie czekasz, aż będzie zielone.

Z drugiej, wiadomym jest, że to, o czym myślisz, to to przywołujesz. Ccze gadanie? Myślenie o tym, że zje Cię trema na rozmowie kwalifikacyjnej. Po co mam tam iść, skoro i tak mnie nie wybiorą? Na pewno już kogoś wybrali. Mam niewystarczające kwalifikacje.

Czarne myśli krążą nad Twoją głową.

Stajesz się smutniejsza, masz coraz mniej energii. Na rozmowie odpowiadasz bez entuzjazmu, jesteś mniej kreatywna, bo po co się wysilać, skoro wmówiłaś sobie, że tej pracy nie dostaniesz. Cóż się potem dziwić, ze tej pracy faktycznie nie dostałaś?

Czarnowidztwo zastąp szukaniem pozytywnych drobinek.

Wracając do przykładu z szukaniem pracy. Doceń to, jakie do tej pory zebrałaś doświadczenie, jaką masz wiedzę. Zauważ, że ktoś Cię zauważył, skoro zaprosili Cię na rozmowę. Przecież nie zapraszają każdego, kto wyśle swoje CV. Nawet jeśli czujesz, że to stanowisko jest już obsadzone, to potraktuj tą rozmowę, jako trenowanie swoich umiejętności do kolejnych rozmów.

Uczysz się i zbierasz doświadczenie.

Myśl o przyszłości racjonalnie, ale pozytywnie racjonalnie. Jeśli nawet jest małe prawdopodobieństwo, że coś się uda, to i tak próbuj. Zwłaszcza, gdy Ci na czymś zależy. Bądź wdzięczna za to, że dzięki próbom cały czas się uczysz, zyskujesz nową wiedzę, ale i poznajesz lepiej siebie. Może dzięki tej porażce, zupełnie inną możliwość, o której nie miałaś pojęcia.

Chcesz poćwiczyć, jak być wdzięczną, jak żyć w teraźniejszości, jak nie myśleć o przeszłości ani nie zamartwiać się przyszłością?

Pobierz gratis kalendarz wdzięczności.

oraz mini ebook z 14-dniowymi ćwiczeniami wdzięczności.

Co daje wdzięczność

Pokażą Ci pozytywne chwile Twojego życia, pomogą skupić się na tym, co dobre i uwrażliwią Twój wewnętrzny wzrok.

nad-zwyczajna

Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS