fbpx
jak wywołać pozytywne emocje
emocje,  szczęśliwa

jak wywołać pozytywne emocje – sprawdzony sposób + lista GRATIS

Jak wywołać pozytywne emocje? Cały dzień chodzę nerwowa, chodzi we mnie wszystko. Da się coś z tym zrobić? Mi się udało i Ci o tym powiem!

.

Kiedy ktoś mi mówi, nie martw się, nie złość się, uśmiechnij się, to działa wręcz odwrotnie. Jak płachta na byka. Tobie pomagają takie dobre rady innych?

Wiem już, że te negatywne emocje odbijają się na jakości mojego snu, i przede wszystkim na zdrowiu. Zaczęłam kombinować, co zrobić, żeby je wyeliminować. Po jakiś poszukiwaniach internetowych zrozumiałam, że nie da się wyeliminować. Mogę je za to zredukować. Nie da się tak po prostu pozbyć części emocji. Życie nie lubi pustki. Trzeba je czymś zastąpić. Poczytaj dalej, jak stworzyć swój pozytywny świat.

Jak wywołać pozytywne emocje?

Zaczęłam zasięgać wiedzy. Jakie są w ogóle emocje? Zastanawiałaś się nad tym?

Pewien amerykański psycholog, Paul Ekman podał listę 6 podstawowych emocji:

ZASKOCZENIE

ODRAZA

GNIEW

SMUTEK

STRACH

SZCZĘŚCIE

Ile tu widzisz pozytywnych emocji? Dokładnie! Przeraziłam się nie na żarty! Jak ludzie mają być większymi optymistami, skoro z góry jesteśmy na straconej pozycji? Nic to, nie można się poddawać. Szczęście da się wypracować. Wystarczy decyzja i systematyczne działanie.

Pierwszy sposób, który nie zadziałał

Podjęłam postanowienie. Kilka razy w ciągu dnia będę skupiać się na emocjach i postaram się zauważyć te pozytywne. yyyy. Jak tylko weszłam do pracy, zapomniałam o postanowieniu. Obowiązki, współpracownicy, z resztą wiesz, jak to jest. Nie dało się. Powtórzyłam postanowienie w następnym dniu i w kolejnym i przez jeszcze jeden tydzień. Niestety, nie da się pamiętać.

Do trzech razy sztuka? Nie

Od jakiegoś czasu prowadzę dziennik wdzięczności. Opisuję w nim wszystkie małe, piękne chwile, szukam dobra w tych trudnych i wzbudzam zaciekawienie w tych monotonnych. Co daje wdzięczność, dowiesz się tutaj.

Miałam już przygotowaną listę pozytywnych emocji. Dołożyłam ją do mojego dziennika wdzięczności. Codziennie lub prawie codziennie wybieram jedną do trzech emocji i szukam wydarzeń dnia, które mi się z nią kojarzą.

Drugi sposób okazał się sukcesem i dlatego chcę się nim z Tobą podzielić.

Dziennik wdzięczności z pozytywnymi emocjami

Wyrobiłam już w sobie nawyk codziennego, krótkiego pisania. Nie stanowiło więc trudności włożenie do niego kartki z listą pozytywnych emocji.

Na tę chwilę to dla mnie najlepszy sposób jak wywołać pozytywne emocje. Widzę teraz, jak wiele we mnie się dzieje, o niektórych z tych emocji, poczytaj we wpisie O emocjach we mnie.

Zrób to samo. Nawet jeśli nie prowadzisz żadnego dziennika albo próbowałaś i nie wiedziałaś, co w nim pisać, to teraz masz konkret. Nawiasem mówiąc, ja lubię konkretne zadania, gdy dokładnie wiem, co robić, a nie tylko gdybać. Może Ty masz tak samo?

Polecam też do kompletu Listę pozytywnych słów, takich, które kojarzą się nam ze szczęściem. Czy ja się z tym zgadzam? Zajrzyj do wpisu o pozytywnych słowach.

„Ostatecznie jesteśmy tym, co myślimy. Nasze emocje są niewolnikami naszych myśli, a my jesteśmy niewolnikami naszych emocji” – Elizabeth Gilber

Weź zeszyt i pobierz poniżej listę pozytywnych emocji. Każdego dnia wybierz kilka emocji i powiąż z nimi wydarzenia z dnia. Mogą też być z poprzednich dni, może coś Ci się przypomni. Pisz o małych rzeczach, daj sobie czas na zastanowienie się.

Ćwiczenie nie tylko uczy Cię, jak rozpoznawać pozytywne emocje, ale też zobaczysz, ile dobrych rzeczy zdarzyło się w ciągu minionego dnia. Nie wszystko jest takie trudne, jak się wydaje.

Nie wiesz, co i dlaczego się w Tobie dzieje? Jak zrozumieć swoje emocje? Zacznij jak najprościej , czyli od mood trackera.

.

na koniec filmowa polecajka

Doskonale opowiada o emocjach film „Inside out”, po polsku „Do góry nogami” wytwórni Pixar. Film sprzed kilku lat, ale nadal bardzo aktualny, bo emocje się nie dezaktualizują. Animowany film opowiada o rodzinie. Fabuły nie zdradzę. Zresztą tez nie o tym chciałam.

W filmie zostały spersonifikowane emocje. Są Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza. Zobaczysz w konkretnych sytuacjach, kiedy się uwalniają konkretne emocje i jak na nas oddziałują. Lepsze niż niejedna książka profesorska, bo najlepiej się uczyć na praktycznych przykładach i przez opowieści. Zauważyłaś taką zależność?

życzę Ci szczęśliwego pisania,

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS