fbpx
jakie książki czytać
hobby,  spełniona

jakie książki czytać – na faktach, powieści czy z obrazkami?

Czytanie na 6 sposobów. Brzmi jak przepis na jabłecznik. Jeśli zastanawiasz się, jakie książki czytać, to nie mam dla Ciebie jednej odpowiedzi, ale mam wskazówki.

.

Moje przygody z czytaniem

Edmund Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa” i Zbigniew Nienacki – „Pan Samochodzik” – to jedyni autorzy, których książki uwielbiałam. W podstawówce nie przepadałam za czytaniem. Tak naprawdę, to dopiero w połowie liceum obudziło się we mnie pragnienie pochłaniania książek. Było to za sprawą moich przyjaciółek. Między sobą dzieliły się wrażeniami z przeczytanych książek. Intrygowało mnie to, że książki mogą być takie ekscytujące. Wpadłam i ja. Zaczęłam czytać książkę za książką. Nie była to prawda literatura wysokich lotów, ale przynęta nie musi być niczym wyrafinowanym.

Gdy nie wiesz, jakie książki czytać, podpatrz znajomych.

Na studiach czytałam głównie w autobusach. Dużo czasu w nich spędzałam – studia, praca, znajomi. Z tendencyjnych romansów przeszłam na kryminały. Uwielbiałam te medyczne Roberta Cooka. Był też czas literatury klasycznej, szczególnie XIX wiecznej. Do tej pory ją uwielbiam, Emil Zola, Gustave Flaubert, Lew Tołstoj. Zakochałam się w Annie Kareninie, „Lalce” Prusa i „Ziemi obiecanej” Reymonta. Jak pojechałam do Łodzi, to było niesamowite uczucie zobaczyć na własne oczy te ulice, o których pisał Reymont, kamienice i pałace. Jest jakaś książka, po której przeczytaniu wybrałaś się w miejsce, gdzie toczyła się akcja?

Co i jak czytać?

Mam taką koleżankę, która przeczyta książkę do samego końca, nawet jeśli od połowy ją nudzi czy irytuje. Po prostu zwycięża ciekawość. Chce wiedzieć, jak się zakończą losy bohaterów. Są też i tacy, którzy, gdy nie wciągnie ich pierwszy rozdział, odkładają książkę na półkę. A Ty, jak czytasz?

Czytanie na 100 sposobów. Trochę brzmi jak przepis na jabłecznik. Każdy ma swój najlepszy, w zależności od rodzaju jabłek i możliwości piekarnika. Jeśli zastanawiasz się, jakie książki czytać, to nie mam dla ciebie jednej odpowiedzi, ale mam wskazówki, jak znaleźć książki dla siebie.

znajomość dorobku autora

Hobbiści przeczytali wszystkie kryminały Agathy Christie. Przy okazji obejrzeli ekranizacje, stwierdzając, że książka lepsza i czytając kilka książek o samej autorce.

Czytasz jedną książkę i Ci się podoba, dlaczego nie pójść tym tropem i nie spróbować kolejnej książki? Czasem okaże się, że to dobry ślad, innym – że tylko jedna książka tego autora była w Twoim guście.

Gdy przeczytasz już kilka książek jednego pióra, zapragniesz dowiedzieć się więcej o tym człowieku, który tak wspaniale pisał. Wikipedia to nie wszystko.  Lepsze są biografie i autobiografie.

Dlaczego nie zostać fanką Stephena Kina czy Jane Austin? Dodatkowy plus – znajomi nie będą mieć problemu z prezentem dla Ciebie.

zgłębianie jednej tematyki

Przeczytałam każdy romans z tej biblioteki, nie mam już co czytać – mawiała moja koleżanka. Co do romansów, to nie przepadam, bo fabuła przewidywalna. Jeśli jednak ta literatura daje Ci odpoczynek od codzienności, poprawia humor i nastraja do lepszego życia, to można i pochłonąć całą bibliotekę.

Jaki temat cię fascynuje? Może by zacząć o tym czytać książki? Filmy i internet są wygodne, owszem i są też dobrym i szybkim źródłem wiedzy, ale z książki też wiele wyczytasz.

jakie książki czytać, krótkie czy długie formy?

Powieści takie jak „Saga ludzi lodu” czy „W poszukiwaniu straconego czasu”. To lektura na pół roku lub więcej. Przyznam Ci się, ze Prousta czytam po pół tomu na rok. Musze mieć na niego nastrój.

 Masz trudność z dłużącą się akcją? Czytaj opowiadania. Taką fazę też zaliczyłam w swoim życiu. Zaczytywałam się w rosyjskich opowiadaniach i w anglojęzycznych: Alice Munro czy Rudyard Kipling. Te krótkie historie bardziej zaskakują od niejednej powieści. Zostawiają Cię z myślą: ale jak to? – uwielbiam.

jakie książki czytać

biografie artystów

Wydzieliłam ten temat, bo wydaje mi się wart, podkreślenia. Pisarze, jak i inni artyści mają bogate życie, jeśli nawet nie te zewnętrzne, to na pewno wewnętrzne. Niesamowicie jest poznać tok myślenia człowieka, który stworzył arcydzieło. Książka, obraz, sztuka, ceramika, architektura każda forma sztuki wyraża patrzenie na świat, emocje. Zachwyci Cię jakieś dzieło? – poczytaj o jego autorze.

Pamiętam jak zastanawiałam się Gaudim. Tak, zastanawiałam się. Zaprojektował katedrę Świętej Rodziny i wiele niesamowitych domów. Myślałam, co miał w głowie ten Hiszpan? Skąd u niego takie pomysły. Dopiero lektura kilku jego biografii rozjaśniła moje wątpliwości. I tak, kilku biografii. Jestem za tym, aby czytać po kilka wersji. Jakbyśmy się starali, nasze myślenie jest subiektywne, każdy opowiada z perspektywy swoich życiowych doświadczeń.

książki z obrazkami

Dokładnie. Dobrze widzisz. Książki z obrazkami, to nie tylko dziecięca półka tuż nad podłogą z Królewna Śnieżką na różowym tle.

Uwielbiam przeglądać albumy z historią architektury, obrazami wielkich malarzy. Niewielka ilość tekstu zaspokaja moja niewiedzę o tym, na co akurat patrzę. Mam przed sobą otwarty album z polskimi impresjonistami. Zimowy pejzaż Fałata sprawia, że aż czuję ten śnieg, jak skrzypi pod nogami.

Albumy, mimo że mają obrazki jeszcze bardziej pobudzają wyobraźnię. Działają tez na zmysły. Prócz sztuki i architektury, jest jeszcze wiele innych rodzajów albumów: zwierzęta, krajobrazy, góry, unikalne kadry, rośliny. Na co pięknego lubisz patrzeć? Album sprawi, że masz to na wyciągnięcie ręki. Sprawdzaj jednak, czy w albumie są podpisy pod obrazkami, bo dobrze wiedzieć, czym się zachwycasz i jak dalej ukierunkować swoje czytelnicze poszukiwania.

jakie książki czytać? po prostu czytaj

W końcu, na końcu mój ulubiony sposób czytania. Czytam na co mam ochotę, co mnie zainteresuje, co mi ktoś dobrego poleci. Niestety wiąże się to z całą półka książek czekających w kolejce na przeczytanie, ale niech tam. Czasem kartkuję „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, innym razem jakaś rozwojowo-psychologiczna książka wpadnie w kolejkę. Lubię tez książki albumowe, z obrazami, architekturą.

Ta sama książka na kilka sposobów?

To wcale też nie jest tak, że jak autor już nie żyje, jak powyżej wspomniana Jane Austin, to za jakiś czas nie będziesz miała co czytać.

Tłumaczenie tłumaczeniu nierówne.  Lubię sztuki Szekspira. Oryginalny staroangielski jest trudny do zrozumienia, posiłkuje się więc tłumaczeniami. Przejrzałam ich trochę, i dopiero, gdy natknęłam się na przekład Stanisława Barańczaka, naprawdę poczułam Szekspira. Trafne porównania, często przeniesione na grunt znajomy polskiemu czytelnikowi i literatura zmienia swoje oblicze. Najgorsze tłumaczenia były takie, że zastanawiałam się jak dopuszczono ten utwór do druku.

Egzemplarze okazjonalne. Prócz książek na makulaturowym papierze, czy ebooków, do których jesteśmy przyzwyczajeni, są jeszcze książki wyjątkowe. Na grubszym papierze, z ilustracjami. Taką książką się delektujesz, działa wyobraźnia, ale i zmysł wzroku się nasyca. Do takich egzemplarzy warca się często. One są droższe, ale jeśli cenisz jakieś dzieło, czy autora, to warto zainwestować.

Jeśli Cię jeszcze nie przekonałam do czytania książek, to poczytaj 10 korzyści czytania książek.

Wejdź do świata wyobraźni przez drzwi zwane książką,

nad-zwyczajna Ela

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy książki to Twoje hobby, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

jakie książki czytać

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS