fbpx
korzyści z czytania książek
hobby,  spełniona

10 korzyści z czytania książek – zaczytane hobby

Korzyści z czytania książek są wielorakie. To nie tylko odpoczynek – czytasz i się zmieniasz, stajesz się innym człowiekiem, redefiniujesz system wartości.

Korzyści z czytania książek dla mnie są niezliczone. Lubię czytać, ale to już wiesz z wpisu jakie książki czytać . Zauważyłam, że jeśli czytam o malarzu, to potem zwracam większą uwagę na obrazy, zarówno te w rzeczywistości, jak i w świecie online. Gdy jestem w trakcie lektury książki psychologiczno-poradnikowej, wtedy bardziej się przyglądam ludziom, ich zachowaniom i moim relacjom z nimi.

Książka to nie tylko relaks, poczytajka. Ona może Cię zmienić. W jaki sposób? Poniżej wypunktowałam i krótko opisałam kilka największych korzyści z czytania książek.

Korzyści nie są ułożone według ich ważności. Wiem, że dla Ciebie priorytetem może być nauka nowego zawodu, zagłębianie się w swoje hobby, ćwiczenie rozumowania analitycznego lub odpoczynek po stresującym dniu. Dlatego nie ma w tej liście hierarchii. Ty wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze.

1. Szybkie zapamiętywanie

Lista zakupów w komórce, prace domowe w e-dzienniczku, płatności automatyczne z konta. Twoja pamięć pracuje dużo mniej niż kiedyś. Może warto ją rozruszać?

Jacek z Krakowa, Magda – żona Krzyśka, Jaś i Kasia to dzieci Malwiny, której rodzicami są Basia z Robertem. Widzisz? Teraz to pewnie poplątanie z pomieszaniem, ale gdy czytasz książkę, autor wprowadza bohaterów po kolei, poznajesz ich w konkretnych sytuacjach, wyobrażasz sobie, jacy są. I koniec końców zapamiętujesz te skomplikowane koligacje rodzinne.

Podczas gdy Ty zaczynasz kojarzyć imiona, miejsca i daty, w Twoim mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Pamięć zaczyna sprawniej pracować. Potem się zdziwisz, że na zakupach nie będziesz już potrzebować żadnych karteczek, bo wszystko spamiętasz.

2. Kreatywność

Szukasz pomysłu na obiad albo na wypad za miasto na weekend? W książkach bohaterowie tez jedzą i podróżują. Ich przykład może być dla Ciebie inspiracją, jak wykorzystać na przykład selera lub by pojechać na piknik do pobliskiego lasu.

Czytasz, łączysz doświadczenia bohatera ze swoimi i powstają pomysły, na które wcześniej byś nie wpadła.

Mówi się też, że rozwiązań problemów nie szuka się we własnej głowie, bo działamy według utartych schematów. Potrzebujemy spojrzenia z boku. Książka jest taką inna perspektywą. Bohaterzy też mają życie wewnętrzne i różne przygody we wzajemnych relacjach.

Gdy następnym razem coś Cię będzie trapić, weź książkę. Nie tylko oderwiesz się od problemu i zrelaksujesz, ale może jeszcze przyjdzie Ci do głowy jakieś bardzo nieoczywiste rozwiązanie.

3. Zdolności analityczne jako korzyści z czytania książek

Czytasz, podążasz za bohaterem, a Twój umysł już snuje domysły, co może być dalej. Domniemania wynikają z naszych życiowych doświadczeń, ale nie tylko. Jeśli czytasz już którąś z serii danego autora, mniej więcej rozszyfrowałaś już proces konstruowania fabuły. Wiesz, co potencjalnie może się zdarzyć i czego należy oczekiwać.

Takie właśnie rozmyślania to rozwijanie zdolności analitycznych. Analizujesz, świadomie, bądź mniej, co się stanie za chwilę. Podejdzie do niej, czy nie, wpadnie pod ten samochód, czy uda mu się ujść cało.

Jeśli chcesz jeszcze intensywniej rozwijać zdolności analityczne i uczyć się wyciągać wnioski, czytaj kryminały detektywistyczne – ale te dobre, jak np. Agathy Christie. Tam prawie zawsze do samego końca nie wiem, kto jest winny, a kto padł ofiarą. I to jest najbardziej niesamowite. Odkładam książkę i jeszcze przez kilka dni w głowie analizuję, jak mogłam nie zauważyć, że ten spokojny piekarz zamordował za paczkę książek. Ot, takie detektywistyczne korzyści z czytania książek.

korzyści z czytania książek

4. Ukształtowana osobowość

Nie tylko poradniki kształtują osobowość, ale i powieści. Poznajesz charaktery postaci ludzkich, może też chciałabyś być taka, jak ta bohaterka lub nigdy w życiu być czegoś takiego nie zrobiła. Czytasz i zastanawiasz się nad postaciami, relacjami, motywami. Potem przekładasz to na własne życie. Nie musisz wkładać w to wysiłku, bo podświadomość robi to za Ciebie automatycznie.

Dlatego lubię dobre książki i inspirującą sztukę. Wiem, jak ogromny ma na mnie wpływ, jak te doznania we mnie pracują. Staraj się czytać twórczość pisarzy, którzy przykładają się do pisania, których książki są dziełami, a nie lekkimi poczytajkami.

5. Rozwinięta wyobraźnia

„Nad Niemnem” – jak ja nie lubiłam tych kilku stronicowych opisów przyrody, interesowała mnie tylko akcja. Teraz się zaczytuję z Prouście, przez niektórych zwanym usypiaczem. Zmieniam się, potrzebuję innych doznań, niż wtedy, gdy byłam nastolatką. Więcej w życiu zobaczyłam i inaczej odbieram rzeczywistość.

Czytasz, cała jesteś pochłonięta toczącą się akcją, jak niebieski motocykl przejechał na czerwonym. Tylko tyle jest napisane w książce. To twoja wyobraźnia tworzy dalszy plan i szczegóły. Gdzie jest ten motocykl? Na pewno nie w pustej przestrzeni. Widzisz go na ulicy, pewnie na ruchliwej, jednej z tych, które znasz. Twoja wyobraźnia ustala szczegóły.

Czytając opisy przyrody czy architektury, widzisz wszystko oczami wyobraźni. Przecież większość książek nie ma obrazków, a jednak Ty wiesz, jak wygląda przedstawiona w nich rzeczywistość.

6. Szybciej i bardziej się koncentrujesz

Facebook, instargam, za oknem trąbią, pewnie znów stłuczka, wiadomości w radiu …

Ilość bodźców, które oddziałują na Ciebie w ciągu dnia sprawia, że coraz trudniej jest się skupić. Chcesz czytać gazetę, starcza Ci cierpliwości na jeden artykuł, a jeszcze w międzyczasie przychodzi do głowy kilka rzeczy, które musisz zrobić.

Książka. Książka wycisza. Wymaga, ale i daje. Wymaga od Ciebie skupienia się, ale daje Ci komfort poukładanych myśli. Rozdział po rozdziale, książka po książce i stajesz się coraz bardziej cierpliwa, odcinasz się od hałasów otoczenia, nie potrzebujesz już stale grającego telewizora. Masz cierpliwość do instrukcji i uczenia innych.

Czytasz, zatrzymujesz się na fragmencie, który daje do myślenia. Przy obiedzie rozważasz postępowanie bohaterki. Czytanie uczy refleksji.

7. Mniejszy stres

„Weszła do małego domku, przez niski drewniany płotek. Jedyne światło wpadało do wnętrza przez okienko z małymi szybkami. Za stołem siedziała kobieta. Przeglądała gazetę i popijała kawę…”

i… i już jesteś w innej krainie. Tam, gdzie nie ma codziennych trosk, zabiegania, kolejek, zaległości, nawału pracy, nieodebranych telefonów i sterty ubrań do przejrzenia.

Każda książka to odmienna kraina, tak różniąca się od Twojej rzeczywistości. Dobra powieść wciąga, przenosisz się w inną bajkę. Dzięki temu gdy czytasz, zmniejsza się poziom stresu. Mięśnie rozluźniają się.

Jeśli jeszcze do tego usiądziesz w wygodnym fotelu z poduszką i kocem oraz jakąś smakowitą herbatką – od razu cała jesteś w książce.

Wbrew pozorom do czytania nie potrzebujesz całego dnia czy kilku godzin, wystarczy kwadrans.

korzyści z czytania książek

8. Bogate słownictwo

Ten rozpiany sweterek to kardigan.

Drobno kroisz kapustę, czyli szatkujesz ją.

Niebieskie kwiatuszki na polu to chabry.

Słówka, których nie używasz na co dzień, wylatują z głowy. Nie wydaje mi się, żebyś miała czas czy ochotę na codzienne wertowanie słownika języka polskiego, synonimów czy kolokacji.

Czytanie, prócz ciekawej fabuły, daje Ci dodatkową korzyść: odświeżasz słownictwo.

Dobrze napisana książka to interesujące słownictwo, poprawne konstrukcje zdań, odmiana czasowników.

Po co Ci to wszystko? Nie tylko stajesz się bardziej oczytana, ale potem te słowa i zwroty znajdują się w Twoich wypowiedziach.

Ma to jeden minus. Zaczniesz zauważać, że większość z nas wyraża się prosto i niestety niepoprawnie. Internet i coraz mniejsza ilość czytanych książek zubażają nasze słownictwo.

Tak samo jeśli nie chcesz zapomnieć angielskiego, a nie masz potrzeby uczenia się go regularnie. Czytanie po angielsku to solidna powtórka słówek, zwrotów i czasów.

9. Szersza wiedza

Czytasz dla przyjemności, czy dla jakiegoś wznioślejszego celu?

Książki fachowe, specjalistyczne uczą. To nie muszą być podręczniki, starczy jakiś samouczek czy poradnik. W domowym zaciszu i we własnym tempie poszerzasz wiedzę z interesującego Cię tematu. Życie podwodne zwierząt? Konstrukcje gotyckich zamków? Rasy psów? Pielęgnacja paznokci? Może historia Polski lub geografia Afryki?

Wiedza sprawia przyjemność, poszerza horyzonty, zmienia sposób patrzenia na świat, rozumienia wydarzeń.

Nie tylko książki fachowe dają wiedzę. Przypomnij sobie „Quo vadis” Sienkiewicza, „Zemstę” Fredry – ile tam wiedzy historycznej i o społeczeństwie. Wszystko co czytasz, pozostaje w Twojej głowie, choćby w niewielkiej części. Dlatego też nie trać czasu na głupoty, żeby nimi nie przesiąknąć.

Jaki temat Cię intryguje, fascynuje? O czym chciałabyś więcej wiedzieć?

10. Spokojny sen

Czy się uporasz ze wszystkimi codziennymi obowiązkami, czy nie, daj sobie kwadrans wieczorem na spotkanie z książką. Może być na kanapie albo już w łóżku. Czytaj coś lekkiego, powieść, coś co lubisz i nie wymaga od Ciebie zbytniego skupienia uwagi.

Książka przed snem to wyciszenie rozbieganych myśli, pozbycie się napięcia mięśni. Dla mnie to takie stop dla wszystkiego przed spokojnym snem. A skoro naukowcy mówią, żeby przed pójściem spać nie oglądać telewizji ani nie siedzieć w internecie, doskonałą alternatywą jest książka.

Tu też nie potrzeba godziny, zwłaszcza, jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajona. Zacznij od 3 kartek na wieczór. Jak przeczytasz więcej, nie szkodzi. Postanów sobie, że poświęcisz 5 minut. Kilka stron czy 5 minut to tak niewiele, a w nocy zamiast śnić, że znowu z czymś nie zdążyłaś, będziesz snuć ciąg dalszy fabuły.

Znasz jeszcze jakieś korzyści z czytania książek? Podziel się w komentarzu, a dopiszę je do listy.

jakie książki czytać

ulepszaj siebie, po prostu czytając,

nad-zwyczajna Ela

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy czytanie to Twoje hobby, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS