fbpx
Kwiaty w domu i na balkonie
hobby,  spełniona

Kwiaty w domu i na balkonie, czyli zielone hobby

Zielony kolor działa na nas bardzo dobrze. Odpoczywasz wśród zieleni. Natura koi i dostarcza przyjemnych doznań. Czy kwiaty w domu i na balkonie zostaną Twoim hobby?

Obserwujesz jak wiosną pojawiają się pączki, latem kwitną, jesienią nabierają ciepłych barw, a zimą zasypiają. Dlatego przyroda jest piękna, przez swój cykl, zmienność, wzrost.

Zielone kwiaty w domu i na balkonie są też ozdobą. Istnieją piękne dekoracje, ale rośliny zawsze ujmują i przykuwają uwagę bez względu na to, czy to będzie ogromna monstera czy bukiecik fiołków.

Mówi się, że niektórzy mają rękę do kwiatów. Ja nie mam, ale mimo tego odnalazłam swoje zielone hobby. Pomysły na hobby w tym artykule wymagają więcej pracy, ale dają też więcej przyjemności. To są żywe organizmy. Co prawda, nie jak kot, czy pies. Ale często słyszę, że jak się mówi do roślin i je dotyka, to lepiej rosną. Może więc mniej wymagający od królika będzie  kreton?

Chcę Ci tutaj pokazać, że niekoniecznie musisz mieć wielki ogród z żyzną ziemią, żeby zajmować się roślinami. Ba! Nawet nie musisz mieć dużego mieszkania, żeby pomieścić wszystkie doniczki.

Niektóre formy zielonego hobby, kwiaty i zioła w domu, które Ci zaproponuję, mogą Cię zaskoczyć. O to mi chodziło, żebyś patrzyła szerzej i korzystała z tego, co masz.

rośliny doniczkowe

Kwiaty w domu i na balkonie

Rośliny doniczkowe są efektowne w domu. Cieszą oko, ale jednocześnie wymagają Twojej uwagi.

Nawet jeśli często wyjeżdżasz, zostawiając dom zamknięty na cztery spusty, Twoim hobby mogą być rośliny doniczkowe – kaktusy. Jest wiele rodzajów kaktusów, będą więc pasować do każdego wnętrza.

Tak, rośliny wymagają opieki. Trzeba je nie tylko podlewać, ale i przesadzać, przycinać, przestawiać w odpowiednie miejsce. Takie przyjemne zajęcie, w którym można się zatracić.

Uwaga, jaką im poświęcisz zwróci Ci się na korzyść. Dobrze utrzymane rośliny to nie tylko ładny wygląd, ale i korzyści zdrowotne.

Jest kilka korzyści z hodowania kwiatów doniczkowych:

Rośliny w doniczkach nawilżają powietrze, dostarczają tlenu. Lepiej się oddycha i polepsza się nam samopoczucie. Niektóre rośliny dają nam więcej tlenu, jak np. skrzydłokwiat.

Wydzielają przyjemny zapach. Aromat roślin sprawia, że czujesz się przyjemnie. Gardenia pachnie lekko, ale już hiacynt może być dla niektórych zbyt intensywny.

Uważaj jednak, bo niektóre rośliny są trujące i nie należy ich dotykać.

Wybór doniczek to jak kupowanie dodatków do domu. Już dawno wyszliśmy ze standardowych glinianych. Teraz możesz przebierać między kolorowymi, naturalnymi lub szklanymi. Z czasem, gdy będziesz mieć potrzebę zmiany, wymieniasz doniczkę i już.

Czymś, co mnie ostatnio zafascynowało, jest las w słoiku. Spotkałaś się kiedyś z czymś takim? Możesz go po prostu kupić lub zapisać się na warsztaty i sama go zrobić. Taki Twój mikro świat.

Z czasem, rozwijając to hobby, będziesz poszerzać swoją wiedzę o roślinach, zapragniesz więcej się orientować w temacie. Powoli, krok po kroku, zostaniesz specjalistką od roślin doniczkowych. Znajomi będą Cię prosić o radę, jak pomóc im niewyględnym kwiatom, jaki kwiat kupić do mieszkania czy na prezent. Z radością będziesz się dzielić swoją pasją. Piękne, prawda?

kwiaty w domu i na balkonie

Kwiaty w domu i na balkonie

W naszym klimacie życie na balkonie toczy się tylko przez góra pół roku. Ale to i tak dużo. Przez 6 miesięcy możesz pić kawę na balkonie, czytać książkę, czy obserwować życie uliczne.

Zatem może warto zainwestować w ten kawałek Twojej przestrzeni? Nawet, gdy nie masz tarasu, na 2 metrach kwadratowych też się da wiele wyczarować. Pomysły znajdziesz w internecie wpisując np.; „pomysły na mały balkon, kwiaty na mały balkon”. A jak wpiszesz po angielsku np.: „ideas for small balcony garden”, to w ogóle znajdziesz milion inspiracji. I nieznajomość języka niech Cię tu nie odstrasza, przecież szukasz tylko obrazków, które Cię pobudzą do działania.

Mój balkon wychodzi wprost na dużą ulicę. Niestety, pomimo wszelkich prób wykorzystania tej przestrzeni, nawet ucieszenie hałasu przez słuchawki, niewiele pomaga, bo zostaje jeszcze zapach samochodowych spalin….

Tak, jak przy roślinach w domu, na aranżację wpływa wybór doniczek, tak na balkonie też stworzysz coś w Twoim klimacie, dobierając kwiaty, doniczki, krzesełko, czy kawałek materiału jako obrus na parapet czy dywanik. Często też widzę, że na balkonach pojawiają się kolorowe lampki. Balkon, choć użytkowany tylko czasowo, wymaga większego przemyślenia aranżacji. Także, jak widzisz, t też hobby na cały rok.

własny ogródek

Och, tu by się można rozmarzyć. Własny kawałek ziemi. Co widzisz teraz oczami wyobraźni?

Nie będę się tu rozpisywać o rodzajach ogródka. Chcę tylko zwrócić Twoją uwagę, że taki ogródek to też hobby. Wiele pracy, ruchu i przyjemności.

Z ogrodem wiąże się wiele moich wspomnień z dzieciństwa. Robienie bukietów z polnych kwiatów, pielenie między rzodkiewkami, leżenie na kocu i podjadanie spadłych papierówek, zbieranie porzeczek z krzaków na koktajl z zsiadłym mlekiem, wieczorne podlewanie pomidorów w szklarni. Masz, zbierasz takie wspomnienia?

Czy spodobało Ci się hobby kwiaty w domu i na balkonie? Masz już swoją wizję?

W kolejnym wpisie poczytaj o układaniu bukietów, suszeniu roślin i odkrywaniu wartości ziół.

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy kwiaty w domu i na balkonie zostaną Twoim hobby, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

życzę Ci szczęśliwego dnia,

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS