fbpx
marzenia w książkach
spełniona,  tylko dziś

marzenia w książkach i na obrazkach – 7 metod do ich realizacji

Zawsze o czymś marzymy. Dom z czerwonym dachem, ogród pełen kwiatów, afrykańska sawanna, nowojorskie drapacze chmur. Wzdychasz, a marzenie wcale nie staje się bardziej realne.

Odnajdź swoje marzenia w książkach . Powiem Ci jeszcze jedno, czasem bardziej cieszy i inspiruje oczekiwanie i przygotowanie niż samo spełnione marzenie.

Kiedyś marzyłam, żeby zobaczyć ateński akropol. Tyle o tym czytałam, studiowałam budowle, oglądałam zdjęcia i filmiki. Byłam w cudownym świecie. Ilekroć dotykałam tego tematu czułam się bardzo pozytywnie, dodawało mi to energii. Naprawdę. Już samo oglądanie i czytanie było jak realizowanie pragnienia pojechania tam. W końcu spełniłam marzenie i … i byłam rozczarowana. Nie tylko ogromem turystów, ale i samą budowlą. Wolałam chyba nie zobaczyć go i pozostawić takim pięknym w krainie mojej wyobraźni.

Pokażę Ci jak prostymi i niedrogimi sposobami znaleźć się bliżej swoich marzeń, dotknąć ich i poczuć. Chcesz wiedzieć, jak spełniłam moje nierealne marzenie?

1. Poczytaj książkę w łóżku 

Marzenia w książkach zamknięte przeniosą się do Twojego snu.

Jak złapię ciekawą książkę, to i potrafię zaczytać się w tramwaju. Jednak dotykanie historii na 5 minut z doskoku nie pozwala się w nią wczuć. Żeby poczuć książkę potrzebuję wejść w jej świat, iść za bohaterami, patrzeć na nich, na ich gesty i działania.

Książka koło łózka zaprasza do sięgnięcia po nią przed snem. Leżysz wygodnie, otula Cię pościel, to pierwsze drzwi do świata książki, do krainy marzeń. Wtedy czujesz to, co bohater i jesteś w jego kraju. Po takiej lekturze zapowiadają się spokojne i przyjemne sny. Książka przed snem to dobry sposób na spokojną noc, ale wejdź do tego artykułu jeśli masz kłopoty z zasypianiem.

Jak ja to robię?

Jeśli chce czytać przed snem, staram się położyć odrobinę wcześniej. Czytanie pomaga mi też w oderwaniu się od nerwów dnia, wycisza mnie. Czytając wędruję, spełniam marzenia o poznaniu miejsc, które chciałabym odwiedzić.

2. Kup książkę z ładnymi zdjęciami 

Co najbardziej pobudza wyobraźnię, co Cię przenosi w świat, o którym marzysz? Na nowo urządzone wnętrze, inny kraj, egzotyczne zwierzęta? O czym marzysz? Poszukaj takiej książki albumowej. Usiądź w wygodnym miejscu i niespiesznie przeglądaj, wpatruj się w fotografie, detale. Oddychaj, pozwól swobodnie płynąć myślom. Zmienia Ci się nastrój, pojawiają nowe pomysły, a może będziesz krok bliżej spełnienia marzenia?

Jak ja to robię?

Zwłaszcza gdy ogarnia mnie chandra, sięgam po książki albumowe. Powoli przeglądam polskich impresjonistów, najsłynniejsze budowle czy malarstwo francuskie. Tak, lubię sztukę i to mi pozwala się rozmarzyć, zmienić swój stan, westchnąć, ale tez uporządkować myśli, przestać się nakręcać, wpaść na pomysł nierozwiązywalnej sytuacji.

3. Wybierz nową książkę do czytania

Przygody, wyzwania, wszystkie Twoje marzenia w książkach opisane.

Cała półka książek do przeczytania, dotykam po kolei grzbietów, ale nie czuję, że to ta. Dopiero w księgarni czuję to, czego potrzebuję. Zawieszam oko na pewnym tytule, na dobrze zaprojektowanej okładce, sprawdzam co u moich ulubionych autorów.

Czasem potrzebujemy powiewu świeżości. Sięgnij po zupełnie inną książkę, niż zazwyczaj, sprawdź coś nowego. Jak nie będzie Ci się podobać, oddasz komuś w prezencie. Chcesz poczytać o 10 korzyściach czytania książek?

Jak ja to robię?

Lubię przejść się czasem do księgarni stacjonarnej i sprawić sobie niespodziankę. W internecie filtruję zazwyczaj według tych samych kryteriów. W księgarni książki czekają na mnie. Odkrywam, przeglądam, czytam po akapicie, aż w końcu ta jedna książka powie mi: to ja, to ja dziś będę Twoimi drzwiami do krainy marzeń.

4. Poszukaj w Internecie zdjęć gdzie chciałabyś pojechać

Za oknem pochmurno, szaro. A przede mną ceglana czerwień, pomarańcz kurkumy, złoto curry. Oglądam w internecie zdjęcia z Maroka.

Poznaj bliżej miejsce, o którym marzysz, popatrz na krajobrazy, przyrodę, budynki, ludzi. Obrazy też mówią, przekazują emocje, atmosferę. Może któreś zdjęcie zainspiruje Cię do zmian w pokoju, by przybliżyć Ci odrobinę Twojego magicznego kraju.

Jak ja to robię?

Zwłaszcza zimą, gdy wzdycham za słońcem lubię oglądać kolorowe miejsca w świecie. Riady w Marakeszu sprawiają, że kolejny raz sięgam po „Casablankę”. W ten sposób już mam przyjemny wieczór i nie patrzę na smutny krajobraz za oknem, a delektuję się egzotycznym miejscem.

5. Przypomnij sobie ulubioną książkę, film, bohaterów

Marzenia w książkach poprawią Ci nastrój.

Oglądając nawet po raz n-ty raz ten sam film, wracają do Ciebie te emocje, które pojawiły się, gdy oglądałaś, czy czytałaś coś po raz pierwszy. Nie wiem jak to działa, ale tak jest. „Ogniem i mieczem” to dla mnie lato na kocu pod jabłonką. „Titanic” to pierwsze wyjście do kina bez nadzoru dorosłych. No i oczywiście Leonardo di Caprio.

Wracaj do ulubionych filmów, książek. Nawet nie musisz czytać, oglądać całości. Starczy fragment, przecież już to znasz. Kilka minut z ulubionym bohaterem przywraca dobry nastrój.

Jak ja to robię?

Włączam sobie na You Tube fragment „Przeminęło z wiatrem”, które bardzo lubię i już jestem w Georgii. Nawet sama muzyka z tego filmu już wywołuje u mnie uśmiech.

Przeglądam półkę i natykam się na „Lalkę” Prusa i w marzeniach już przechadzam się po dawnej Warszawie pod koronkową parasolką.

6. Zmień tapetę w telefonie, laptopie

Tapeta może wywołać uśmiech? Poprawić humor? Co masz na swojej tapecie w telefonie, laptopie? Statystycznie, jak zaglądam ludziom w tramwaju przez rękę, to na komórkach mają psy lub dzieci, to co najbardziej kochają.

A gdyby tak mieć na tapecie swoje wymarzone miejsce? Nerwowo spoglądając na telefon zobaczysz wtedy swoje marzenie i od razu zmiana nastroju.

Co jakiś czas zmieniaj tapetę, bo stałe rzeczy szybko się opatrzą i już nie będzie tego efektu miłego uczucia.

Jak ja to robię?

Lubię mieć na tapecie morze, nawet to nasze polskie. To przywołuje wiele wspaniałych wakacji, ciepło promieni słońca, rześki wiatr, miękki piasek pod stopami. Nawet teraz, gdy to Ci opowiadam podnoszą mi się kąciki ust.

7. Poznaj biografię osoby, którą podziwiasz

Marzenia w książkach to nie bajka, inni ludzie mogli, to dlaczego nie Ty?

Zgadzam się, u niektórych idoli lepiej pozostać przy podziwianiu ich gry aktorskiej, i nie wgryzać się w ich życie. Ale są i ludzie piękni nie tylko przed kamerą. Czyje życie chciałabyś bliżej poznać? Niekoniecznie musisz spotkać daną osobę osobiście. Pamiętasz, kiedyś pisało się listy i drugie tyle, co napisane, można było wyczytać między wierszami. Jak po roku spotykałaś koleżankę z wakacji, to tak, jakbyście prawie wszystko o sobie widziały na bieżąco.

Jak ja to robię?

Jeśli zachwyci mnie jakiś obraz, czytam wpierw w internecie o tym artyście. Jeśli uznam, ze wart uwagi, chętnie sięgam po biografię. Po jej przeczytaniu patrzę już inaczej na jego prace, bo znam emocje i historię życia, pod wpływem której powstawały kolejne dzieła.

marzenia w książkach
marzenia w książkach

Życzę Ci pięknych marzeń i otaczania się tym, co kochasz,

nad-zwyczajna Ela

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS