fbpx
Odkryj piękno miasta
szczęśliwa,  wdzięczność

Odkryj piękno miasta i jego zaułków na 10 sposobów

Odkryj piękno miasta, miejsca, gdzie żyjesz, gdzie codziennie idziesz tą samą ulicą, mijasz te same domki, wystawy sklepowe i place zabaw.

Spójrz na to wszystko z innej perspektywy. Dzięki moim podpowiedziom i historyjkom, Twoja okolica nabierze innego znaczenia. Zaczniesz zauważać, a przede wszystkim cieszyć się z tego, gdzie żyjesz.

małe chatki i ogromne pałace

wiejskie drogi i miejskie chodniki

wysokie wieże i mosty łączące brzegi

kolory w mozaikach i materiałach

prosta radość z karuzeli i hamaka

to wszystko czeka na Ciebie. Odkryj piękno miasta, zanurz się głębiej w tym, gdzie jesteś teraz. Podróżuj, przyglądaj się oczywistościom i zbieraj małe radości z prostych, krótkich chwil.

nad-zwyczajna Ela

.

1. urocze uliczki – takie małe, gdzie można lub trzeba się zgubić

Te wąskie i kręte uliczki, mają swój nieodparty urok, wciągają mnie i idę wpierw w jedną, potem w kolejną uliczkę, wydaje się, ze jeszcze bardziej uroczą. Zdobione gzymsy, okucia na drzwiach, w okienkach pelargonie. Tu i ówdzie restauracja wystawiła kilka stoliczków. Mogę usiąść, smakować kawy w tym magicznym zaułku.

Wcale nie musisz szukać takich uliczek we Francji, Portugalii czy na Malcie. Wybierz się na ich poszukiwanie na pobliską starówkę lub w sąsiedniej miejscowości, odkryj piękno miasta. Poszukać w internecie pod hasłem klimatyczne miejsca w Twojej miejscowości. Idź tam i daj się poprowadzić zmysłom. Pociągnie Cię zapach kawy z restauracji, czerwone pelargonie w oknie lub drapowana firanka. Daj sobie czas, bądź ciekawa, odkrywaj.

.

2. chatki – wiejskie, zapomniane – co budzą nostalgie i tęsknotę

Mały, stary domek. Po środku drzwi malowane na niebiesko, po bokach okienka dzielone na cztery z ręcznie tkaną firanką. Czerwienią się pelargonie. Taki widok powoduje we mnie zachwyt i ciekawość. Nieodparty urok tych starych chatek zawsze mnie przyciąga. Taka chatka to uosobienie spokoju, wolnego i prostego trybu życia oraz historii osób, które w niej mieszkały.

Wybierze się w okolicę, gdzie stoją takie chatki, małe domki. Zrób sobie przyjemny, niespieszny spacer. Zachwycaj się, szukaj uroku, odgadnij historię.

……

3. zamki i pałace – bo jako mała dziewczynka chciałam być księżniczką

Pałace w wieżami, komaty wysokie z oknami na duże ogrody. Chciałam biegać po takim zamku. Może dlatego, że mam 2 rodzeństwa i wszyscy mieściliśmy się w 2 pokojowym mieszkaniu, i nawet pies się jeszcze zmieścił. Lubiłam wycieczki do pobliskich pałaców. Wnętrza, ale też i obrazy, meble, wszystko mnie zachwycało.

Jak podrosłam, zaczęłam czytać historie tych arystokratycznych siedzib. Wtedy fascynacja przeszła na te rodziny, ich życie. Jednocześnie zauważyłam, że najbardziej wciągają mnie ruiny tych posiadłości. Wtedy moja wyobraźnia po prostu opływała w rozmaitych wersjach, jak mógł wyglądać ten zamek w czasach jego świetności.

Prawie zawsze zamki i pałace mają bogatą historię i samej budowli, i rodu ją zamieszkującego oraz wpływu, jaki wywarli na pobliskie miejscowości. Wybierz jakiś zamek i poznaj jego historię.

4. wysokie wieże – podziwiaj widoki, odkryj piękno miasta

Wąskimi schodkami do góry i do góry. Tylko wąskie okienka uchylają rąbka piękna czekającego mnie widoku. Trudno się wchodzi, ale nie myślę o tym, tylko o tej nagrodzie – panoramie, którą zaraz ujrzę.

Wieże zamków, kościelne, czy latarnie, z każdej delektuję się krajobrazem. Z jednych wież podziwiam bezkres oceanu, z innych rozległe miasto, a w kolejnych pejzaże łąk i lasów po horyzont.

Piękny jest ten świat widziany z góry. Dobrze jest czasem na niego spojrzeć z innej perspektywy.

Zaplanuj wycieczkę i wybierz się na wieżę widokową. Poczuj przestrzeń, zachwyć się okolicą.

.

5 mosty – nie muszę się przedzierać wpław i są z nich piękne widoki

Czy duże, czy małe, mosty mnie fascynują. Piękno i siła konstrukcji, która mnie przeprowadza na druga stronę brzegu. Mogę stać na moście i patrzeć z góry na tramwaje i samochody. Wyglądają zupełnie inaczej, niż jak patrzę na nie z ulicy.

Małe mostki są cudowne. Lubię patrzeć, jak płynie woda, urządzać zawody w rzucanie patyka i patrzenie, który pierwszy wypłynie po drugiej stronie mostku.

Masz w pobliżu jakieś większe lub mniejsze mosty? Zastanawiałaś się kiedyś, jak dobrze, że ktoś je wybudował, że nie musisz iść dookoła?

Co daje wdzięczność

6. chodniki – po nich w miarę bezpiecznie idę

Idę wiejską drogą, poboczem, bo na chodnik ta ulica według radnych nie zasłużyła. Samochody jadą szybko. I tylko myślę, o tym – kiedy zacznie się ten chodnik?

W mieście wszędzie chodniki, szersze i węższe. Chodniki wygodne asfaltowe i wykładane kostką, co spiesząc się na obcasach, mogę w jednej chwili skręcić kostkę.

Normalnie ich nie doceniam, ale po powrocie z wyjazdu od razu inaczej na nie patrzę.

Na co dzień pewnie nie zwracasz uwagi na to, że idziesz chodnikiem. Takie oczywiste, a z drugiej strony takie pomocne. Masz swoją ulubioną ścieżkę? Co sprawia, że wolisz iść jedną stroną ulicy, a nie drugą?

7. mozaiki – w kuchni, łazience, na podłodze i na chodniku – nieskończone wzory i kolory

Układanie mozaik to dla mnie sztuka. Myślę tu nie tylko o mozaikach ułożonych na ścianie, ale i tych na ulicach. W Portugalii wiele chodników jest wyłożonych w mozaikowe wzory. Najczęściej związane z morzem i podróżami. W moim mieście, w bardziej reprezentacyjnych miejscach, też chodniki są ułożone w różne wzory.

Piękne mozaiki też są z ceramiki. Powstają w naszych kuchniach, łazienkach. Z drobnych kosteczek wyłania się ciekawy wzór roślinny, geometryczny. Jaki by nie był, zawsze przyciąga wzrok.

Poszukaj mozaik w okolicy, może znajomi mają jakieś w domu? Który ich fragment najbardziej przykuwa Twój wzrok? Co dają takie mozaiki otoczeniu?

.

8. kolorowe tkaniny – urozmaicają ubiór i dom

Na zimę mam zasłony w intensywnie kolorowe kwiaty, latem zamieniam je na kremowe. Tkaniny nadają klimat wnętrzu. Narzuta, poszewki na poduszki i już masz nowe wnętrze. Chcesz poczuć się wakacyjnie – dobierasz błękity i beże. Przytulnie – bordo, zielenie. W stylu boho – brązy i beże.

Tak samo kolory Twojego ubioru mają znaczenie. Ja dobrze się czuję i wyglądam w bordo i fioletach, dlatego większość mojej garderoby tak wygląda. Czasem mam jednak ochotę na lżejszy kolor i wtedy sięgam po łososiowy i błękitny.

W jakich kolorach się otaczasz, a w jakich się ubierasz? Poczuj piękno kolorów.

9. huśtawki, karuzele i zjeżdżalnie – radość z beztroski na sam ich widok

Pamiętam dziecięce zabawy na placu zabaw. Huśtawki, karuzela, koniki. Powietrze, wiatr we włosach. To nie było zwykłe bujanie się. Wtedy fruwałam, unosiłam się, pędziłam. Stąd taka ogromna radość. Czy huśtając się, można mieć jakieś problemy? Wtedy liczy się tylko pęd powietrza i kręcący się wokół świat.

Kiedy ostatnio się huśtałaś? Wybierz się na plac zabaw i tak po prostu pobujaj się. Nawet krótko, ale to zrób.

.

10. hamak – bujanie, jak w obłokach

Pamiętam z dzieciństwa, u dziadków był hamak, zawsze kolejka chętnych do niego. Przyjemnie tak było się pobujać. Teraz, jak wracają wspomnienia, to od razu pojawia też przyjemne uczucie sielskości, wakacji, cienia drzew i słońca świecącego w oczy przez liście.

W czym tkwi magia hamaka? Leżysz i się bujasz, patrzysz w chmury i nic więcej, no ewentualnie czytasz książkę lub prowadzisz luźną konwersację. To jest cała magia.

Jak masz możliwość, to idź pobujać się na hamaku, może go kupić, a może tak jak u mnie, w niektórych parkach są rozwieszone hamaki.

Jeśli nie masz hamaka, a jest ciepło, rozłóż koc na trawie. Jak jest zimno, wyciągnij się na kanapie. I rób to, co na hamaku, czyli patrz w niebo, na drzewa, czytaj, rozmawiaj, rozmarz się.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS