fbpx
pomysły na pisanie – 10 inspiracji do nowego hobby
hobby,  spełniona

pomysły na pisanie – 10 inspirujących pomysłów na nowe hobby

Czujesz w środku, że chcesz pisać, ale nie wiesz o czym? Tu znajdziesz pomysły na pisanie – 10 inspiracji do nowego hobby.

Najlepsze pomysły na pisanie przyjdą Ci do głowy, jak się rozkręcisz, już co nieco popracujesz. Tylko żeby dojść do tego etapu, najpierw trzeba jakoś zacząć .

Opracowałam dla Ciebie 10 podpowiedzi, o czym pisać. Przeczytaj wszystkie, bo przy tej jednej właściwej, Twojej, poczujesz to coś w środku. Wtedy nie będziesz już miała wątpliwości, od czego zacząć.

Pisanie do szuflady nie jest marnotrawstwem. Pokaż  teksty rodzinie, znajomym. Nie chodzi tu o ocenianie Cię, ale dzięki czytaniu Twojej twórczości, wzbogacą swoje doznania.

Pisanie ma też wiele korzyści dla Ciebie samej. Uwalniasz swoje emocje, przyglądasz się z boku wydarzeniom, porządkujesz myśli, rozwijasz wyobraźnię.

Pisz ręcznie lub na komputerze. Jeden sposób znacznie różni się od drugiego i nie chodzi tu tylko o czytelność twojego pisma odręcznego. O tym jednak będzie w osobnym artykule.

Zapraszam do przygody z pisaniem.

nad-zwyczajna Ela

pomysły na pisanie

Pamiętnik rodzinny

Lubisz pisać, ale nie wiesz o czym? Skąd wziąć temat? Najprościej – pisz swój pamiętnik.

Nie chodzi tu o szukanie wielkich, ważnych wydarzeń, a o dostrzeganie codziennych rzeczy i chwil, które są piękne, bawią, ale są ulotne. Wspomnienia o pierwszym słowie dziecka, o pierwszym wspólnym obiedzie, o najzabawniejszym kawale dziadka. To wszystko po kilku latach nam umyka. Prawda, że cudownie byłoby do tego wrócić, jeszcze raz przeżyć tamte emocje, wzruszenie? Przypomnieć sobie, że było pięknie i jaka ta osoba była.

Pomysły na pisanie pamiętnika podsuwa życie. Spisuj śmieszne wydarzenia, ważne chwile, spotkania, pierwsze sukcesy. Niekoniecznie musisz pisać codziennie. Usiądź raz na 2 tygodnie i zanotuj wszystko. Możesz ubarwić swój pamiętnik zdjęciami, rysunkami, wkleić bilety do teatru.

Za kilka lat z nostalgią po niego sięgniecie i z radością przypomnicie sobie wszystkie te piękne chwile. To też piękna pamiątka dla kolejnego pokolenia.

Pamiętnik dziecka

Jeśli masz małe dziecko, prowadź pamiętnik dla niego – opisuj jego postępy, pierwsze słowa, zdania, śmieszne wyrazy, powiedzonka. Potem to Wam umknie, a dzięki przelaniu wspomnień na papier, od czasu do czasu możecie rodzinnie usiąść i powspominać.

Wspomnienia dziadków

Spisz wspomnienia dziadków, póki jeszcze są obecni wśród was. Na pewno mają do opowiedzenia wiele radosnych i ciekawych historii. To są też Twoje korzenie i warto je znać, bo w pewnym stopniu Ciebie ukształtowały.

Pisanie ich wspomnień to tez dobry pretekst do pobycia z dziadkami. Poza tym – zamiast denerwować się, że powtarzają w kółko te same historie lub że żyją przeszłością, posłuchasz ich z innym nastawieniem, bo będziesz chciała spisać ich historię.

Dziennik wdzięczności

Wydaje Ci się, że nie doceniasz tego, co masz, że rzeczywistość jest szara? Że tak właściwie to niczego w życiu się nie dorobiłaś?

Dziennik wdzięczności pomaga odkryć te cenne chwile, piękno rzeczy, głębokie relacje.

W dzienniku wdzięczności wypisujesz to, co masz, co Cię spotyka i kogo Ty spotykasz. Uczysz się patrzeć wydarzenia z radością, doceniając. Pomysły na pisanie dziennika weźmiesz z codzienności.

Opisuj nie tylko przyjemne chwile, ale też i te trudniejsze. Staraj się odnaleźć w nich choć jeden pozytywny aspekt. Możesz te codziennie drobne radości wypunktować. Jeśli zechcesz, zastosuj formę opisową, by wyrazić to, co czujesz, swoje wrażenia, całą sytuację.

Jeśli masz ochotę prowadzić taki dziennik, ale nie za bardzo wiesz, jak się za to zabrać, proponuję Ci gotowy szablon dziennika wdzięczności oraz szersze wyjaśnienie, co Ci da takie spojrzenie na świat.

Pamiętnik osobisty

Pamiętnik osobisty jest trochę trudniejszy od dziennika wdzięczności.

Po pierwsze więcej się w nim rozpisujesz. Nakreślasz sytuację, dodajesz swoje emocje, wrażenia. Po drugie – piszesz w nim nie tylko o radościach, ale i o trudnych chwilach. Pamiętnik to pamiętnik.

Wybierz na pamiętnik ładny zeszyt. Ozdabiaj go rysunkami lub naklejkami. Inspiracje do stworzenia własnych ilustracji znajdziesz tutaj.

pomysły na pisanie

Pomysły na pisanie opowiadania

Masz bogatą wyobraźnię? W Twojej głowie powstaje wiele historii? Lubisz do zaistniałych sytuacji dodawać swoje wersje wydarzeń? Myśleć o alternatywnych decyzjach i ich konsekwencjach?

Spróbuj się w pisaniu opowiadań. Pisz to, co Ci wyobraźnia podpowiada.

Pamiętaj – nieważne, czy jesteś dobra z ortografii i stylistyki, czy niezbyt. Profesjonalni pisarze zatrudniają do tego korektorów, a Ty piszesz w ramach hobby. Nie przejmuj się.

Chcesz ćwiczyć swój warsztat pisarski? Pisz codziennie – to jest zawsze pierwsza rada pisarzy. Po drugie dużo czytaj, inspiruj się, podglądaj historie, ale i styl pisania, słownictwo. Zerknij tutaj, co jeszcze daje czytanie książek. Po trzecie – przeczytaj kilka książek o tym, jak pisać, np. Stephena Kinga czy Katarzyny Bondy. Nieważne, czy lubisz ich historie, czy nie – poczytaj, co oni mówią na temat pisania. Ja przeczytałam te książki i zapewniam, że też znajdziesz w nich mnóstwo dobrych porad pisarskich.

Wiersze

Za bardzo boisz się stylistyki? Pisz wierze. W poezji wszystkie formy dozwolone. Zawsze możesz powiedzieć, że to specjalnie, dla podkreślenia efektu.

Wiersze mogą być rymowane lub białe, czyli bez rymu. Pisz śmieszne groteski lub nostalgiczne opisy. Co Ci tam w duszy zagra.

Jako nastolatka pisałam wiersze, pomagały mi uzewnętrzniać emocje.

Bajki

Pamiętam, kiedy z siostrą byłyśmy małe, babcia zawsze opowiadała nam bajki o dwóch misiach, wędrujących przez las. Te misie, które przemierzały knieje, to nasze maskotki, więc bardzo utożsamiałyśmy się z historiami bohaterów. Za każdym razem misie spotykała inna, zaskakująca przygoda. Pamiętam, jak to przeżywałyśmy.

Pomysły na pisanie bajek podpowiedzą Ci dzieci i Twoje wspomnienia z dzieciństwa.

Wymyślasz co wieczór dzieciakom śmieszne historyjki? Spisuj je, zbieraj, stwórz Waszą rodzinną księgę bajek. Możecie potem do nich wracać lub przekazać kolejnemu pokoleniu. Nie ma chyba nic piękniejszego.

Poproś dzieci, by spisaną historyjkę ozdobiły rysunkami.

Blog i reszta internetu

Chcesz dzielić się swoją twórczością nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół? Nie musisz od razu wydawać książki. Zacznij od bloga. Mniejszy koszt i dobry moment na zebranie czytelników.

Pisząc bloga, zorientujesz się też, czy ludziom podoba się to, co robisz – jeśli oczywiście zależy Ci na ich opinii.

Bloga możesz traktować jako cyfrową formę pamiętnika. Lżejszą formą bloga jest konto na Facebooku lub Instagramie. Tam zamieszczasz zdjęcia i dodajesz treść. Wszystko jest uporządkowane chronologicznie. Udostępniasz treść wszystkim lub tylko swoim znajomym.

Blog zakładasz płatny (koszt domeny i hostingu to około 400 zł rocznie) lub darmowy, ale wtedy masz ograniczone niektóre funkcje, co jednak nie przeszkadza w pisaniu.

Listy i kartki

Kiedyś pisałam dużo listów. Pamiętam wiele wakacji, gdy pisałam je do przyjaciółki, potem wyglądałam listonosza i czekałam, aż ona odpisze. Tyle radości i niespodzianek. Teraz wszystko przez komunikatory, maile.

Jeśli jednak czujesz chęć pisania listów, dlaczego tego nie robić? Adresat będzie zaskoczony, ale pozytywnie. Potem zobaczysz, że będzie czekał na kolejne listy od Ciebie

Krótsze formy to kartki. Kartkę wyślij komuś z okazji urodzin, imienin, pogratuluj nowej pracy, zdania egzaminu lub ot tak, po prostu z pozdrowieniami. Zaskocz miło znajomych.

Zaskocz swoich znajomych jeszcze bardziej – przygotuj kartkę sama. Bierzesz blok techniczny, papier zginasz na pół i rysujesz, wycinasz, kleisz, wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Niewiele pracy, a adresat z pewnością ucieszy się i doceni czas i wysiłek włożony w wykonanie spersonalizowanej kartki.

pomysły na pisanie

Jeśli nadal masz wątpliwość, czy książki to Twoje hobby, to o innych pasjach poczytasz we wpisie Lista hobby dla kobiety.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS