fbpx
uważność na co dzień
szczęśliwa,  wdzięczność

uważność na co dzień

uważność na co dzień – świat wokół Ciebie jest piękny i daje Ci to, czego w tej chwili najbardziej potrzebujesz.

Wolisz spacer, czy jazdę na rowerze?

Raz wybieram się na spacer, innym razem pokonuję tą samą trasę rowerem. Zwróciłam uwagę, że ta sama droga na pieszo i na rowerze wygląda zupełnie inaczej. Idę pieszo, zauważam krzewy, rośliny, uwaga zatrzymuje się na przechodniach. Gdy jadę rowerem, skupiam się głownie na tym, żeby na nikogo nie wpaść. Czasem zauważę jakieś drzewo, jak muszę głowę pochylić, bo rośnie za nisko.

Nasza codzienność, to właśnie taka szybka przejażdżka rowerowa, gdzie wszystko tam tylko miga. Nie skupiam się na detalach, a na omijaniu przeszkód. Mam wyznaczoną trasę, jak codzienne obowiązki i cel – spoczynek nocny lub jakiś wyższy, długotrwały cel.

Uważność to z kolei spacer na piechotę. Dostrzegasz dużo więcej, łatwiej się zatrzymać, kontemplować, zamienić z kimś słowo.

Uważność na co dzień

Pewnego pięknego wieczoru, przy dobrej książce i ciepłej herbacie obiecujesz sobie być bardziej uważną, skupiać się na tym, co Cię otacza. Nie chcesz już ślizgać się po zadaniach dnia, chcesz czerpać z nich jak najwięcej. Rano wstajesz i co? I robisz wszystko po staremu. Jak skupić się na myciu zębów, skoro po pierwszych 5 kółkach już masz w głowie ułożony plan popołudnia i pomysł na kolację.

Trudno jest wykonywać czynności rutynowe i myśleć o nich cały czas, bo robimy je z automatu. Myjesz się, jesz, idziesz do sklepu, pracy i nie myślisz o tym. Twoje ciało wykonuje to automatycznie. „Teraz idę, teraz idę, idę ….” – takie powtarzanie sobie też nie pomoże Ci w uważności na co dzień. Jest nudne. Twoje myśli zaczną biegać wszędzie, żeby tylko się zająć czymś ciekawszym.

uważność na co dzień

Szukaj zalet tego, co widzisz i robisz

Spróbujmy teraz zamienić powtarzane w myślach „Teraz idę, teraz idę, idę …” na:

„Piękna dziś pogoda, słońce się do mnie uśmiecha, chmury płyną powoli. Uśmiecham się do tego pięknego dnia.

Krzaki mają coraz więcej liści, a tu jakie kolorowe kwiaty ktoś posadził. Pięknie, że tak o nie dba. Chyba czas zadbać o moje domowe roślinki.

Jakie ładne firanki w tym oknie. Też powinnam zmienić wystrój okien. Mam przecież odłożone te firanki, których zawsze mi szkoda.

Ludzie, których mijam są ciekawi. Ta kobieta ma smutną twarz, hmmm… co się mogło stać w jej życiu. Może i ja tak smutno wyglądam. Powinnam więcej się uśmiechać.

Ci państwo z kolei bardzo eleganccy, pewnie jakiś koncert czy teatr. A kiedy ja ostatnio gdzieś byłam? Może czas się zorganizować?”

Wdzięczność drogą do uważności

Wdzięczność, to radość z tego, co nas otacza, to szukanie pozytywnych stron w każdej sytuacji. Jeśli coś Ci się podoba, coś lubisz, to bardziej to zapamiętujesz. To jest droga w naszej głowie.

Wdzięczność sprawia, że coś doceniasz, a umysł przechowuje, jako coś miłego. Szukając okazji do wdzięczności, z dnia na dzień zaczniesz zauważać coraz więcej piękna i dobra wokół Ciebie. Te dobre odczucia sprawią, że zaczniesz się więcej uśmiechać, ot tak po prostu, bez powodu, do niebieskiego nieba, ale do tego burzowego też, bo czy deszcz nie jest cudny i potrzebny?

Uważność na co dzień od TERAZ

Tak teraz, gdy kończysz czytać ten tekst. Podnieś głowę. Co widzisz?

Ludzi wokół siebie w autobusie – czy nie jest miło mieć wokół siebie ludzi? Uśmiechnij się do nich, popraw komuś humor, może bardzo potrzebuje Twojego uśmiechu.

Swój dom – czy nie jest przyjemnie mieć swój kąt? Nawet, jeśli jest mały i wymaga remontu, to czy nie daje Ci bezpieczeństwa, dachu nad głową, spokojnego snu?

Parkową zieleń – czy rośliny nie są cudowne? Rosną, wybijają do słońca, upiększają, karmią. Rośliny dają Ci wytchnienie, dają też czyste powietrze i odpoczynek dla oczu i głowy.

nad-zwyczajna Ela

Chcesz poćwiczyć, jak być wdzięczną, jak żyć w teraźniejszości, jak nie myśleć o przeszłości ani nie zamartwiać się przyszłością?

Pobierz gratis kalendarz wdzięczności.

oraz mini ebook z 14-dniowymi ćwiczeniami wdzięczności.

Co daje wdzięczność

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co daje wdzięczność
POBIERZ TERAZ GRATIS